play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Protest w WORD. Czy egzaminacyjne „L-ki” wyjadą jutro na ulice Katowic?

today10 maja 2021

Background

Egzamin na prawo jazdy to bardzo ważna chwila dla każdego przyszłego kierowcy. Niektórzy z nich mogą mieć jednak kłopot z tym, by do niego przystąpić. Zaostrza się spór między związkowcami z Solidarności a dyrekcją katowickiego WORD. Trwa protest egzaminatorów.

Dziś egzaminy jeszcze się odbędą, ale jutro problem może być o wiele poważniejszy. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach rozpoczął się protest egzaminatorów i pracowników obsługi klienta. Związkowcy twierdzą, że pracownicy zarabiają za mało w zestawieniu z innymi ośrodkami:

– Według szacunków co najmniej około 60 osób wstrzyma się od wykonywania pracy. W dniu dzisiejszym osoby egzaminowane jeszcze tak nie ucierpią, bo dyrekcja dzisiejsze egzaminy odwoływała. Z tego co wiem, jutrzejszych jeszcze nie odwoływała. Niestety, jeśli nie dostaniemy żadnych sensownych propozycji, jutrzejszy dzień będzie trochę bardziej bolesny dla społeczeństwa, ale nie mieliśmy innego wyjścia – mówi Sebastian Białkowski z Solidarności

Spór trwa od lutego zeszłego roku. Związkowcy relacjonują, że w tym czasie nie padały żadne propozycje rozwiązania kwestii ich zarobków w katowickim WORD. Jak mówią protestujący, dopiero w ostatnim czasie pojawiła się pierwsza propozycja podwyżki na poziomie 500 złotych. Dla związkowców taka propozycja jest niewystarczająca.

Tymczasem dyrektor katowickiego WORD-u przekonuje:

– Planujemy wykonać wszystkie zaplanowane egzaminy, więc pod tym względem sytuacja jest stabilna. Jeśli chodzi o same żądania związkowców – spowodowałoby to duże tarapaty jeżeli chodzi o WORD Katowice. Dlatego żądania 1500 złotych podwyżki, z wyrównaniem od 2022 roku, gdzie strata WORD była na poziomie 2,4 miliona złotych jest w tym momencie pogłębieniem straty i dążeniem do bankructwa – mówi dyrektor Łukasz Drob. Zdaniem dyrekcji obecne zarobki dla egzaminatorów są wystarczające: – Co roku egzaminatorzy dostawali premię w WORD Katowice. „Trzynastki”, premie, które były wypłacane – na przykład w 2019 roku były na poziomie 1,3 miliona złotych. Więc te zarobki są znaczące – dodaje dyrektor katowickiego WORD.

Według wyliczeń dyrektora, przez pandemię katowicki WORD odnotował stratę na poziomie ponad 5 milionów złotych – z samych egzaminów.

Nie wiadomo więc jaka będzie przyszłość katowickiego WORD i losy przyszłych kierowców, którzy mieli być egzaminowani w tym ośrodku w najbliższych dniach.

 

Fot. Facebook/WORD Katowice – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content