play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Protesty w sprawie wyroku TK. Blisko 100 tys. osób w Warszawie, ponad tysiąc w Katowicach

today11 października 2021

Background

Wczoraj w wielu miastach na terenie kraju odbyły się liczne manifestacje w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Protestowano także na Śląsku, ponad tysiąc osób pojawiło się w Katowicach.

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł  w sprawie wyższości prawa krajowego nad europejskim. TK uznał, że niektóre z przepisów prawa unijnego są niezgodne z Konstytucją RP. Taka decyzja spotkała się z ogromnym poruszeniem społeczeństwa, a także władz UE. Zapowiedziały one, że będą wszelkimi możliwymi środkami bronić praworządności europejskiej.

Wyrok spowodowany był kwietniowym wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego. W związku z takim obrotem spraw, bierna nie pozostała opozycja. W czwartek lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk zaapelował do narodu, nawołując do protestu. Manifestacje odbyły się w niedziele, w wielu miastach na terenie całego kraju. W Warszawie na placu Zamkowym zgromadziło się blisko 100 tys. osób. Ze sceny przemawiali politycy, działacze społeczni, a także artyści

Pseudotrybunał, grupa przebierańców ubranych w sędziowskie togi, na polecenie prezesa rządzącej partii, gwałcąc polską konstytucję postanowiła wyprowadzić naszą ojczyznę z Unii Europejskiej! Ta garstka ludzi, która nie waha się użyć każdego możliwego kłamstwa np. w sprawie konstytucji, kłamstwa, że Konstytucja Rzeczypospolitej jest w konflikcie z Unią Europejską – przemawiał do zebranego na pl. Zamkowym tłumu Donald Tusk.

Protest odbył się także na rynku w Katowicach oraz innych śląskich miastach. Do zgromadzonych przemówił m.in. europoseł Łukasz Kohut, posłanka Monika Rosa czy też senatorka Gabriela Morawska-Stanecka.

Tak jak wczoraj powiedziałem w Katowicach, cokolwiek się wydarzy Śląsk zostaje w Unii Europejskiej – mówił podczas Rozmowy Dnia Marcina Zasady Europoseł Lewicy, Łukasz Kohut.

 

fot.: Monika Rosa – FB

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content