play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Proteza głosowa pomaga pacjentom. Pan Rafał znów mówi

today29 września 2022

Background

Proteza głosowa wszczepiana pacjentom daje im szansę na sprawną komunikację z otoczeniem. Pan Rafał po usunięciu krtani znów przemówił.

Pacjenci, którym usunięto krtań – znów mówią. Wszystko dzięki zabiegowi wszczepienia protezy głosowej. Jednym z liderów przeprowadzania tego typu operacji jest Szpital Specjalistyczny w Zabrzu.

Proteza głosowa umożliwia komunikację

Lekarze z Oddziału Klinicznego (Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej) od 4 lat oddają głos swoim pacjentom.

-Pacjent, który ma wykonaną laryngektomię, czyli usunięcie krtani, zostaje pozbawiony narządu głosu. Ma na stałe rurkę tracheotomijną. Jest to ogromne kalectwo. Dajemy im szansę  na prawidłowe, normalne komunikowanie się z otoczeniem. Uważam, że to jest ogromna zdobycz dla pacjenta, oceniając ich komfort dalszego życia – tłumaczy Ewa Nowińska, zastępca ordynatora klinicznego oddziału laryngologii w szpitalu specjalistycznym w Zabrzu.

Na czym polega opisywany zabieg i co daje pacjentom szansę na rozmowę z innymi?

-Między ścianą tchawicy a przełyku robimy otwór, w który wszczepiona jest ta protezka. To sztuczna przetoka tchawiczo-przełykowa, ale pozwala na wydobywanie głosu – dodaje Nowińska.

Naszej reporterce Gabi Kokott-Drzyzdze udało się porozmawiać z panem Rafałem, który wrócił do szpitala na wymianę protezy krtani.

-Mogę z kimś normalnie porozmawiać zamiast pisać na kartce. Prawie dwa lata z głosem. Przedtem, jakby nie choroba, głos miałem, ale z powodu choroby trzeba było operować. Trzeba było mnie ratować, bo jakby nie operacja, już by mnie nie było – mówi pan Rafał.

Jak wyglądały pierwsze dni po operacji?

-Po operacji nie mówiłem przez 17 dni. Po 17 dniach od wyjścia ze szpitala zacząłem mówić – do żony – bo przyjechała po mnie – wspomina.

Dziś i jutro w zabrzańskiej lecznicy odbywa się ogólnopolski kurs wszczepiania protez głosowych. Liderzy w tej dziedzinie dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content