play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Przebudowa DK 81 w Giszowcu – wydłużenie zawężenia ul. Pszczyńskiej

today23 marca 2020

Background

Wiosną ubiegłego roku rozpoczęła się największa drogowa inwestycja w Katowicach od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka. W poniedziałek 23 marca zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu polegająca na wydłużeniu zawężenia ul. Pszczyńskiej (DK86) do końca zakresu przebudowy.

– To oznacza, że ruch na ul. Pszczyńskiej będzie poprowadzony jezdnią wschodnią, czyli w kierunku od Tychów do centrum Katowic. Kierowcy będą poruszać się po jednym pasie w każdym kierunku jazdy na odcinku od wiaduktu nad ul. Kolistą praktycznie do skrzyżowania z ul. Górniczego Stanu – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta:

 

 • cover play_arrow

  Przebudowa DK 81 w Giszowcu – wydłużenie zawężenia ul. Pszczyńskiej Katarzyna Taras

 

Wprowadzenie zmian jest konieczne, aby zrealizować prace na jezdni zachodniej, czyli w kierunku od centrum Katowic do Tychów.

– Będziemy wykonywać prace drogowe. We wtorek rozpoczniemy rozbiórkę starej nawierzchni. W najbliższym czasie także rozpoczniemy przebudowę przejść dla pieszych. Cały czas trwają także prace na obiektach mostowych – mówi Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI.

Przypomnijmy, że cała inwestycja składa się z dwóch zasadniczych części, dodaje Ewa Lipka:

 

 • cover play_arrow

  Przebudowa DK 81 w Giszowcu – wydłużenie zawężenia ul. Pszczyńskiej Katarzyna Taras

 

Koszt całej inwestycji wynosi 247,5 mln zł, z czego aż 210 mln zł – to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kompleksowa przebudowa tego węzła drogowego zakończy się w pierwszej połowie 2021 roku. Utrudnienia dla kierowców znacząco zmniejszą się pod koniec roku, kiedy do użytku zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia DK 86 z DK 81.

Inwestycja w liczbach:

 • 58,5 tysiąca – tyle pojazdów codziennie przejeżdża po DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca,
 • 247,5 mln zł – tyle kosztować będzie przebudowa węzłów DK81 i DK 86,
 • 3,62 km – to łączna długość rozbudowywanych i przebudowywanych dwóch odcinków DK 81 i DK 86.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content