play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Przebudują ważną stację kolejową. Towary pojadą szybciej

today4 września 2020

Background

Sprawny i bezpieczny przewóz większej ilości towarów ma zapewnić przebudowa kolejowej stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), podpisała umowę za blisko 100 mln zł na zaprojektowanie i przebudowę stacji.

W ramach inwestycji PKP PLK wymienią tory i rozjazdy na stacji, dzięki czemu pociągi pojadą szybciej – ich prędkość wzrośnie dwukrotnie do 80 km/h. Sprawniejszy przejazd składów towarowych zapewni nowa sieć trakcyjna oraz komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Nadzór nad bezpiecznym przejazdem setek pociągów towarowych odbywać się będzie z nowo wybudowanej nastawni. Prace obejmą także remont obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktu kolejowego przy ul. Lwowskiej w Katowicach. Pod wiaduktem powstanie chodnik i ścieżka rowerowa.

Efektem prac będzie sprawniejszy przewóz towarów koleją na terenie Katowickiego Węzła Kolejowego. Zwiększy się również przepustowość tras. Między Katowicami a Chorzowem więcej ładunków przewiozą cięższe i dłuższe pociągi, osiągające długość do 750 m. Więcej towarów szybciej i sprawniej będzie mogło wyjeżdżać także z Górnego Śląska w stronę portów.

Wartość prac to ok. 100 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Zakończenie robót planowane jest w I kwartale 2023.
W ramach tego samego projektu, w styczniu 2019 roku PKP PLK podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót na liniach kolejowych odcinku „Bytom – Zabrze Biskupice”, „Zabrze Biskupice – Maciejów” oraz fragmencie „posterunek Dorota – Mysłowice Brzezinka” o wartości ponad 250 mln zł.

źródło: PKP PLK

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content