play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

„Przeciepnij sie na koło!” w Katowicach

today14 września 2022

Background

Europejski Tydzień Mobilności (16-22 września) w Katowicach upłynie pod znakiem rowerów. Miasto zachęca, żeby „Przeciepnąć sie na koło”, a rowerowymi ambasadorami miasta staną się urzędnicy.

– W Katowicach od lat stawiamy na rower jako środek transportu. Budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, modernizujemy te, które od lat służą rowerzystom a system wypożyczalni roweru miejskiego jest największy w regionie i liczy 125 stacji oraz ponad 1000 rowerów! Tych, którzy nie jeżdżą na co dzień rowerem po Katowicach zachęcam, żeby w dniach od 16 do 22 września zamienili samochód właśnie na ten środek transportu. Bo rowerem można jeździć nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też do pracy, na zakupy, do szkołymówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dalej: – Można też zamienić samochód na komunikację publiczną, albo połączyć różne środki transportu. Zwłaszcza, że 22 września, z dowodem rejestracyjnym, tradycyjnie już będziemy mogli podróżować za darmo tramwajami i autobusami – dodaje prezydent.

Takie podejście do jazdy rowerem sprawia, że mniej ważna jest kondycja, sprzęt czy strój, a bardziej nastawienie. Do tego chcą mieszkańców przekonać Katowice, a okazją jest rozpoczynający się 16 września Europejski Tydzień Mobilności. Wydarzenie dawniej znane jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowane jest co roku w dniach od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest „Dzień bez samochodu” (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”,  co oznacza bardziej mobilnych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Katowice od lat włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tym razem, miasto będzie to wydarzenie promowało hasłem „Przeciepnij sie na koło”.

Zmiana przyzwyczajeń transportowych
Hasło kampanii nawiązuje do śląskiego słowa przeciepka, które oznacza przerzutkę rowerową. Przerzutka ułatwia jazdę na rowerze, podobnie jak rower ułatwia poruszanie się po mieście, jest przy tym zdrowym i ekologicznym wyborem. Mieszkańcy będą więc mogli wziąć udział m.in. w stylowym przejeździe „Gwiazdy na kole” (22 września), podczas którego obowiązywać będą stroje eleganckie lub codzienne, ale nie „typowo” rowerowe.

18 września odbędą się też m.in. warsztaty z naprawy rowerów w Kato Urban Corner (na rogu ul. Młyńskiej i Pocztowej). To w ramach organizowanego w tym miejscu Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, w ramach którego np. 21 września odbędzie się spacer z przyrodnikiem, 22 września praktyka nieoceniającego słuchania, a dzień później warsztaty dla dzieci o wodzie i warsztaty dla dorosłych z urządzania ogrodu. Kalendarium tych wydarzeń znajduje się na stronie http://www.katourbancorner.pl.

W sobotę 24 września wracamy na szlak murali, ale tym razem na rowerach. Mieszkańcy otrzymają możliwość przejazdu z przewodnikiem po trasie zahaczającej o jedne z najciekawszych przykładów sztuki ulicznej w mieście, a więc zwiedzanie szlaku murali na rowerach.
Wspólnie z Sopra Steria i Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty zapraszamy katowickie firmy do sprzątania terenów rekreacyjnych w Szopienicach (plogging). Idea jest prosta: wystarczy skrzyknąć współpracowników, wsiąść na dwa kółka i zebrać śmieci, które znajdzie się na swojej drodze wokół stawu Borki w Szopienicach. Na uczestników czekać będą rękawice, worki do selektywnej zbiórki odpadów i kontenery.
Tradycyjnie też odbędą się w tym czasie Metropolitalne Dni Energii, podczas których do transportu publicznego i łączenia go z jazdą na rowerze zachęci m.in. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Katowiccy urzędnicy zaangażują się w kampanię i staną się ambasadorami rowerowymi miasta. Wielu z nich na co dzień, także dojeżdżając do pracy, ale też wykonując obowiązki służbowe, wybiera rower. „Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą publikowane w mediach społecznościowych miasta. Na każdym z nich pojawią się urzędnicy, którzy zdecydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania. Urząd Miasta będzie też organizował rowerowe piątki i rekomendował właśnie w ten dzień tygodnia przyjazdy do pracy na rowerze.

źródło: UM Katowice, fot: S.Rybok

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content