play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Przedłużono Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy

today23 kwietnia 2021

Background

Katowickie firmy nadal mogą ubiegać się o wsparcie miasta w ramach pakietu obejmującego kilka filarów działań. Miejski program wprowadzono jako środek pomocowy dla przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami, związanymi z pandemią.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa informuje, że na bieżąco podejmuje działania pomocowe dla lokalnych przedsiębiorców tak jak pozwalają na to aktualne uwarunkowania prawne oraz możliwości.

Działania są aktualizowane na podst. Rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Teraz prezydent Krupa podjął decyzję o przedłużeniu Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy.

– Utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie firm, to główne cele Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy. Trwają szczepienia, pandemia kiedyś się skończy i znów zaczniemy chodzić masowo do restauracji, na siłownie czy różne zajęcia sportowe. To bardzo trudny czas na prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego chcemy pomóc katowickim przedsiębiorcom. Rozwiązania zawarte w naszym pakiecie to między innymi zwolnienia z opłat za czynsze, dzierżawy i wywóz odpadów. Warto podkreślić, że opracowaliśmy je wspólnie – ponad podziałami politycznymi z radnymi wszystkich klubów Rady Miasta, mówi prezydent Katowic.

Pierwsze dwa filary KPP adresowane są do przedsiębiorców, którzy są najemcami lub dzierżawcami miejskich lokali i gruntów za okres, w którym na mocy przepisów, przedsiębiorca ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Trzeci filar dotyczy m.in. możliwość umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu wpłaty podatku od nieruchomości na indywidualny wniosek przedsiębiorcy za okres jednego miesiąca, który odnotował znaczący spadek przychodów. Ponadto przedłużony został do 30 listopada 2021 r. termin płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju i czerwcu br. Przedłużenie dotyczy również działalności gospodarczej polegającej na handlu lub wynajmie powierzchni handlowych w obiektach handlowych lub usługowych o pow. sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 000 m.kw.

Czwarty filar, dotyczy 50% obniżki na odbiór odpadów dla przedsiębiorców mających podpisaną umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

Aktualnie obowiązujące przepisy rozporządzeń pozwalają na wprowadzenie zwolnień w ramach pierwszego, drugiego oraz czwartego filaru przedsiębiorców reprezentujących branże:
– dyskoteki, baseny, siłownia, centrum fitness, gastronomia, domy i ośrodki kultury;
– poprawa kondycji fizycznej, hotelarska, galerie, salony wystawiennicze, teatr, kino, instytucje kultury;
– fryzjerstwo, kosmetyczna, salony tatuażu;
– świadczące usługi kserograficzne na terenie szkół i placówek oświatowych;
Wnioski w ramach ww. filarów (I,II i IV) będzie można składać w nieprzekraczalnym terminie do końca maja 2021 r.

Informacje nt. okresu zwolnień, zwolnionych branż oraz wnioski znajdują się na stronie: KATOWICKI PAKIET PRZEDSIEBIORCY

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content