play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Przemoc, przemyt narkotyków i broń. Kolejny akt oskarżenia przeciwko pseudokibicom z Zabrza

today20 sierpnia 2021

Background

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach kolejny akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, skupionym wokół pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Aktem oskarżenia objęto 13 osób. Zarzucono im popełnienie 31 przestępstw, w tym m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków oraz obrotu narkotykami w ilości przekraczającej 130 kg o czarnorynkowej wartości kilkuset tysięcy złotych. Jednemu z oskarżonych zarzucono ponadto posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji, zaś innemu przestępstwo płatnej protekcji poprzez podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu innemu z oskarżonych członków grupy, w zamian za kwotę 1000 zł zwrotu zatrzymanego przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu prawa jazdy w związku z podejrzeniem kierowania samochodem w stanie po użyciu środków odurzających oraz załatwienie nieprzeprowadzenia w tej sprawie postępowania karnego. Oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Działalność zorganizowanej grupy przestępczej

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym działała na terenie Zabrza i miejscowości ościennych od 2011 r. Jej członkowie dopuszczali się licznych przestępstw o charakterze kryminalnym. Działalność grupy cechowała się ciągłością i intensyfikowała się wraz z upływem czasu. Jej struktura była wielostopniowa, z podziałem na funkcje i zadania w ramach grupy. Podporządkowanie liderom grupy w razie konieczności było wymuszane poprzez stosowanie przemocy. Działając w ten sposób członkowie grupy przejmowali kontrolę nad określonym terytorium, w celu prowadzenia tam przestępczej działalności i czerpania z tego zysków.

7 aktów oskarżenia, 64 oskarżonych

Poprzedni akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Gliwicach w kwietniu ubiegłego roku. Objęto nim 17 osób, którym zarzucono łącznie 93 przestępstw, w tym udziału w obrocie znaczną ilością narkotyków, ich przemytu, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, zniszczenia mienia, gróźb karalnych, zmuszania do określonego zachowania oraz utrudniania postępowania karnego.

Łącznie w sprawie skierowano 7 aktów oskarżenia przeciwko 64 oskarżonym, którym zarzucono popełnienie prawie 300 przestępstw.

Fot: zdjęcie poglądowe

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content