play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Przemysłowe serce Śląska zabije po raz 11! Ostatnie przygotowania do Industriady

today14 września 2020

Background

Przemysłowe serce Śląska zabije po raz 11! Ostatnie przygotowania do Industriady. Koncerty, przedstawienia, pokazy techniczne i naukowe, warsztaty, prelekcje, zwiedzanie tematyczne, wszystko pod wspólnym hasłem: „Natura w przemyśle”.  Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w tym roku 26 września.

Przemysłowe serce Śląska zabije po raz 11! Z powodu obostrzeń, związanych z koronawirusem, z rozmachu przeszliśmy w ilość. Zrezygnowaliśmy z dużych spektakularnych imprez ale pasjonaci techniki, fascynaci nauki, osoby zainteresowane historią i tożsamością Śląska, rodziny z dziećmi i seniorzy- wszyscy znajdą coś dla siebie– mówi mówi Bartłomiej Szewczyk- dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które odpowiada za organizację Industriady.

Industriada odbędzie się w 23 miastach regionu i 36 obiektach, związanych ze śląskim przemysłem. Dla rodzin z dziećmi przygotowano ponad 50 wydarzeń. W sumie we wszystkich obiektach odbędzie się 300 imprez. Jak co roku za darmo będzie można podróżować pomiędzy obiektami industriadowymi. Taką ofertę przygotowały Koleje Śląskie i ZTM.

Spektakularnie zapowiada się otwarcie Industriady w Zabrzu przy szybie Carnall Sztolni Królowa Luiza. W sobotę 26 września zostanie uruchomiona wyremontowana maszyna parowa z 1915 roku. Całość dopełni spektakl plenerowy „Od rośliny do maszyny”.  Z kolei na zabytkowym robotniczym osiedlu w Czerwionce Leszczynach będzie można spotkać się z Boginiami Losu… Miłośnicy alpak, też znajdą coś dla siebie. Zwierzęta pojawią się w Kompleksie Sztygarka w Chorzowie.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach szykuje podróż do wnętrza ziemi. Industriada zakończy się o godzinie 22.00 w Browarze Obywatelskim w Tychach koncertem Marcina Wyrostka i Orkiestry Aukso.  Szczegółowy program na http://industriada.pl/.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content