play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Przerabiali syrop na metamfetaminę! Polsko-czeski narkotykowy gang rozbity przez śląskich śledczych

today23 września 2021

Background

Kupowali lub zdobywali tanie syropy na gardło i inne specyfiki, szmuglowali przez granicę do Czech i w tamtejszych tajnych laboratoriach przerabiali na groźne narkotyki. Polsko-czeską grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i handlem metamfetaminą, rozpracowują śledczy ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Zatrzymano na razie 14 osób, ale sprawa jest rozwojowa.

Produkcja metamfetaminy

W toku postępowania nadzorowanego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalono, że międzynarodowa grupa przestępcza produkowała metamfetaminę,  głównie na terenie Czech. Towar do jej produkcji przywożony był z Polski, a następnie po uzyskaniu gotowego narkotyku był on rozprowadzany zarówno na terenie Republiki Czeskiej jak i w Polsce.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach  osobom doprowadzonym i zatrzymanym na terenie Polski przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk, pomocnictwa do wytwarzania znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz obrotu prekursorami narkotykowymi kwalifikowane z art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto jedna z osób zatrzymanych  usłyszała zarzuty związane z posiadaniem broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk. Przedstawiono także zarzut posiadana znacznych ilości  środków odurzających oraz uprawy konopi innych niż włókniste, kwalifikowane  z art. 62 ust. 2 i art. 63 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania ustalono że od 2016 roku członkowie grupy mogli wyprodukować co najmniej 32 kg metamfetaminy o czarnorynkowej wartości  ok. 6 milionów złotych.

Na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach Sąd zastosował wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczano narkotyki, broń oraz zlikwidowano linie produkcyjne

Podczas przeszukań na terenie województwa małopolskiego oraz mazowieckiego zabezpieczono ponad 2 mln tabletek zawierającymi pseudoefedrynę lub syntetyczne opioidy, narkotyki w postaci marihuany i amfetaminy, szereg odczynników służących do produkcji narkotyku, uprawę  konopi, 3 jednostki broni palnej, w tym pistolet maszynowy z tłumikiem domowej produkcji wraz z magazynkami i kilkaset szt. amunicji różnego kalibru. Zlikwidowano także 4 kompletne linie służące do produkcji metamfetaminy, w tym w dwóch trwała produkcja narkotyków. Ustalono również  dwa magazyny, w których przechowywano półprodukty do wytwarzania metamfetaminy.

Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze należące do podejrzanych, w kwocie prawie milion koron czeskich, ponad 1,5 tysiąca euro oraz 35 tysięcy złotych.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content