play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Prześwietl się! Specjaliści apelują do ozdrowieńców

today21 grudnia 2020

Background

#PrześwietlSię to kampania profilaktyczna zainicjowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Chodzi o zwrócenie uwagi na powikłania będące następstwem zakażenia COVID-19.

Specjaliści pulmonolodzy zachęcają – tak zwanych „ozdrowieńców”, do wykonywania tomografii komputerowej płuc.

-Spotykamy się bardzo często z powikłaniami wielonarządowymi. Na pierwszym miejscu wymienił bym powikłania układu oddechowego dotyczące płuc, oskrzeli i innych odcinków układu oddechowego. Na drugim miejscu powikłania naczyniowe – szeroko rozumiejąc jako powikłania sercowo-naczyniowe. Dlatego bardzo istotne jest to, aby pacjenci którzy przeszli Covid, zwłaszcza jeżeli mieli objawy oddechowe, poddawali się badaniu jakim jest tomografia komputerowa – tłumaczy dr n. med. Andrzej Kolczyński, specjalista chorób płuc w  Zakładzie Pulmonologii w Tarnowskich Górach.

Badania można wykonać w Poradni Chorób Płuc po uzyskaniu skierowania od swojego lekarza POZ.

-Pomysł wyszedł od lekarzy z naszego powiatu, zajmujących się chorobami płuc. Zwrócili oni uwagę, abyśmy nie skupiali się tylko na samym Covidzie, ale również na tym co następuje później. Konkretnie chodzi o powikłania pocovidowe. Po prostu skonsultujmy się z naszym lekarzem,  poprośmy o skierowanie do pulmonologa – po to chociażby żeby mieć pewność, że nic nam nie grozi – zaznacza Stanisław Torbus, członek Zarząd Powiatu Tarnogórskiego.

Jak najszybsze zdiagnozowanie zmian w tkance śródmiąższowej płuc, daje szansę na odpowiednio szybkie włączenie leczenia farmakologicznego, które może zapobiec nieodwracalnym zmianom.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content