play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Przetwarzanie odpadów w metropolii. Ważny krok na drodze do instalacji termicznej przeróbki śmieci

today27 maja 2020

Background

„GZM – Czysta Energia”, to nazwa spółki celowej, którą chce powołać Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Cel? Przygotowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego związanego z budową i uruchomieniem instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, która ma powstać w GZM.

Spółka w całości będzie należeć do samorządów, by zapewnić stabilność cen za przetworzenie dostarczanych odpadów. Jak czytamy w komunikacie GZM: „Pozwoli to uniknąć drastycznych podwyżek, z którymi muszą mierzyć się niektóre polskie miasta i gminy, a więc również i mieszkańcy, przekazujące odpady do niezależnych od samorządów, komercyjnych instalacji”. Argumenty? Współczesne instalacje termicznego przekształcania, to zwykle nowoczesne elektrociepłownie, zasilane odpadami, których nie można składować i nie można poddać recyklingowi. Produkują prąd i ciepło. Funkcjonowanie takich instalacji pozwala też uchronić mieszkańców przed pożarami składowisk i magazynów odpadów, gdy do atmosfery emitowane są szkodliwe zanieczyszczenia.

– Powoływanie spółek celowych, których zadaniem jest przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, to standard przyjęty na całym świecie, mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM. I dodaje: – Powstanie instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, to dla nas jedno ze strategicznych działań. Odpadów produkujemy coraz więcej, drastycznie wzrastają ceny za ich zagospodarowanie, co przekłada się na wyższe opłaty, które bezpośrednio ponoszą mieszkańcy GZM. Tymczasem ok. 30 proc. odpadów komunalnych może zostać wykorzystanych do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Utworzenie instalacji, a co za tym idzie powołanie spółki, która ten proces ma przeprowadzić, pomoże nam ustabilizować koszty związane z zagospodarowaniem odpadów i ograniczyć dynamikę podwyżek, z którymi mamy aktualnie do czynienia. Zyskamy w ten sposób również kontrolę nad systemem gospodarowania odpadami, co pozwoli uchronić nas przed niebezpiecznymi pożarami składowisk i magazynów, gdy do atmosfery emitowane są szkodliwe zanieczyszczenia, wyjaśnia G.Podlewski. Pożarów śmieci w województwie śląskim było w ubiegłym roku 14.

Pomysłodawcy, argumentują też, że instalacje termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, to obecnie nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy, które z powodzeniem wykorzystywane są na całym świecie. Ich istota polega na przetworzeniu w wysokiej temperaturze odpadów, które i tak nie mogą zostać poddane recyklingowi, a są zbyt kaloryczne, żeby je składować. Zabrania tego prawo. Dzięki ich termicznemu przetworzeniu, powstaje energia elektryczna, która pozwoli np. naładować smartfona oraz ciepło, którym można ogrzać budynki mieszkalne i użyteczności publicznej.

Podobne instalacje powstają również w innych polskich miastach. W Krakowie Ekospalarnia działa od prawie 4 lat i rocznie z ok. 220 tys. ton odpadów produkuje tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia wszystkich linii tramwajowych, kursujących w mieście. Jednocześnie zaspokaja ok. 7,5% rocznych potrzeb systemu ciepłowniczego Krakowa.

Powstanie spółki „GZM – Czysta Energia” to kolejny etap, zmierzający do powstania instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Metropoli. Spółka będzie w całości należała do samorządów. Uchwała, podjęta przez Zgromadzenie GZM, rozpoczyna proces związany z jej utworzeniem. Kolejnym krokiem będzie przyjęcie umowy o powołaniu spółki, sporządzenie aktu notarialnego oraz złożenia wniosku o rejestrację w sądzie gospodarczym. Cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Kapitał nowopowstałej spółki będzie wynosił 20 mln zł. Wstępny i szacunkowy koszt całej inwestycji to ok. 800 mln zł.

Decyzja o powstaniu spółki została podjęta już teraz, aby mogła przygotować się organizacyjnie do rozpoczęcia prac związanych z budową instalacji zaraz po uzyskaniu „zielonego światła” od rządu i wpisaniu na ministerialną listę.

– Wniosek o wpisanie naszej inwestycji na rządową listę, prowadzoną przez ministra właściwego do spraw środowiska, złożyliśmy w połowie stycznia, informuje Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska. – Ze względu na epidemię koronawirusa mamy informację, że lista zostanie opublikowana później niż planowano. Miała być znana najpóźniej do 31 lipca, ale termin ten przesunięto do końca tego roku. W zgłoszeniu wskazaliśmy moc przerobową w wysokości 250 tys. ton odpadów wysokokalorycznych rocznie, dodaje.

W przeprowadzonej w ub.roku analizie, dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów w Metropolii, podkreślono konieczność budowy tego typu instalacji, która obsługiwałaby miasta i gminy GZM m.in. z uwagi na fakt, że w naszym regionie wytwarzamy o ok. 40 proc. więcej śmieci w porównaniu do średnio krajowego wskaźnika. A może być ich jeszcze więcej ze względu na funkcjonowanie w Polsce szarej strefy. Według szacunków już teraz faktyczna ilość wytwarzanych odpadów komunalnych jest wyższa o ok. 25 proc. od zbieranych, zaś do 2030 roku może to być nawet 50 proc. w porównaniu do danych za 2018 rok. Brakuje natomiast instalacji, gdzie odpady wysokokaloryczne, których nie można składować i nie można poddać recyklingowi, mogłyby zostać wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

„W związku z tym koniecznym jest budowa zarówno instalacji GZM o wydajności 250 tys. Mg/rok, jak i tej z komplementarnego projektu PEC Gliwice Sp. z o.o. o wydajności 80 tys. Mg/rok. Uruchomienie tych dwóch instalacji pozwoli zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie Metropolii, również zapewni istotny wpływ samorządom GZM na kontrolę cen zagospodarowania odpadów komunalnych” – czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały, powołującej spółkę „GZM-Czysta Energia”.

Siedziba spółki na razie będzie znajdować się w siedzibie GZM przy ul. Barbary w Katowicach, jednak docelowo będzie znajdować się w miejscu, gdzie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów. Na razie nie wiadomo, gdzie to będzie. Szczegółowe analizy i konsultacje społeczne w tej sprawie, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędą się w 2021 r.

GZM przypomina, że wytwarzamy o prawie 21% odpadów więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla woj.śląskiego, co w przypadku miast i gmin Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tys.ton śmieci rocznie. W 2018 r. na terenie GZM zebrano łącznie ok. 943 tys. ton odpadów komunalnych (ok. 446 kg na mieszkańca). Już dziś, gdyby nie cementownie przyjmujące paliwo wyprodukowane z części naszych odpadów, składowiska uległyby całkowitemu wypełnieniu. Jedyną instalacją termicznego przetwarzania odpadów, która działa na terenie Metropolii, jest zakład FORTUM w Zabrzu.

Utworzenie instalacji termicznego przetwarzania odpadów, to jedno z działań, które chce podejmować GZM w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych. Metropolia chce także włączyć się w szeroką kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą segregacji śmieci. Miasta i gminy GZM niebawem będą musiały spełnić restrykcyjne obowiązki dotyczące recyklingu, które nakładają na nie przepisy unijne. Oznacza to, że do 2035 r. trzeba będzie osiągnąć poziom 65% recyklingu wszystkich wytwarzanych odpadów. Za niedostosowanie się do wymogów, samorządom grożą wielomilionowe kary.

źródło: GZM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content