play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Przez ich dopalacze zmarły cztery osoby. Jest akt oskarżenia

today18 czerwca 2020

Background

Dopalacze sprzedawali między innymi w Tychach, Bielsku- Białej i Częstochowie. Przez ich specyfiki zmarły cztery młode osoby. Gotowy jest już akt oskarżenia przeciwko dwudziestu pięciu członkom mafii narkotykowej.

Sprzedawali dopalacze w tajnych sklepach, między innymi na Śląsku, i przez internet. 25 osób objętych aktem oskarżenia. Ten trafi do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Zatrzymano dwadzieścia pięć osób

Handlem groźnymi substancjami zajmowała się zorganizowana grupa przestępcza. Wśród zatrzymanych jest też herszt grupy. Śledczy ustalili, że przez ich specyfiki życie straciły cztery osoby w wieku 16, 19, 27 i 32 lat. W toku postępowania uzyskano ponad 40 opinii biegłych lekarzy, które jednoznacznie wskazują, że do zgonu tych osób doszło w wyniku zażycia substancji psychoaktywnych tzw. „dopalaczy”.

Nie tylko stacjonarnie

Groźne dla zdrowia i życia specyfiki sprzedawano w tajnych sklepach, zlokalizowanych między innymi w Tychach, Bielsku- Białej i Częstochowie. Towar oferowano także przez internet, na stronach www.demoon.co, www.rcwolf.us, www.ozz.cool, www.13rc.eu.

Setki kilogramów śmierci

Śledczy wyliczyli, że sprzedano blisko 600 kilogramów środków psychoaktywnych o wartości niemal 14 milionów złotych. Intensywne działania prokuratorów w walce z handlem dopalaczami w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania 130 kilogramów środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej wartości prawie 3 milionów złotych.

Odpowiedzą też za pranie pieniędzy

Pieniądze trafiały na fikcyjne rachunki bankowe i w ten sposób grupa wyprała przynajmniej połowę tej kwoty. Prokurator ustalił, że otwarto ponad 450 rachunków bankowych wykorzystywanych do działalności przestępczej. Tak uzyskane środki były wypłacane w różnych kwotach głównie w bankomatach położonych w miejscowościach Września, Gniezno, Częstochowa, Opole oraz były lokowane na bardzo duża skalę w kryptowalutę w ilości co najmniej 1,5 mln USD. Prokurator ustalił, że grupa „wyprała” 8 milionów złotych pochodzących z handlu dopalaczami.

Oskarżonym grozi 15 lat więzienia.

Groźne dopalacze

Substancje, które były przedmiotem obrotu, są określane jako „narkotyki projektowane” lub „dopalacze”. W działaniu przypominają amfetaminę lub kokainę. Zażycie substancji zawierającej może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka poprzez zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie. Przyjmowanie tych substancji wiąże się z wystąpieniem działania kardio i neurotoksycznego – podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, wzrost temperatury ciała, bezsenność, szczękościsk, nadmierna potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, halucynacje. Ponadto zażycie tych środków może powodować m.in. stany niepokoju, drgawki, halucynacje, ataki paniki, pobudzenie ruchowe.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content