play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Przybywa czujników przy drogach. Tyski ITS coraz większy

today26 sierpnia 2020

Background

Mają go w Chorzowie i Gliwicach, a chcą mieć Katowice. W Tychach jest go coraz więcej: Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem – w skrócie ITS. W sumie na 40 tyskich skrzyżowaniach i przy wielu ulicach pojawią się kolejne urządzenia. Zresztą ten proces już trwa.

Tyski Inteligentny System Sterowania Ruchem będzie działał w oparciu o ogromną ilość danych pozyskiwanych z szeregu czujników i urządzeń zainstalowanych w rejonie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, głównych ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także w autobusach komunikacji miejskiej.

– Dzięki temu ITS będzie w stanie ocenić bieżącą sytuację na drogach i automatycznie zmieniać ustawienia działających w systemie urządzeń, np. sygnalizacji świetlnej czy tablic informacyjnych. Kierowcy poruszający się po mieście będą korzystać z jego pomocy na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy – mówi Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Mała wyliczanka: 600 kamer monitoringu, 12 stacji pogodowych, setki czujników – monitoring jakości powietrza czy hałasu. Mają być ułatwienia w przejeździe przez węzły, nowoczesna „zielona fala”, odcinkowe pomiary prędkości i wskazywanie wolnych miejsc na parkingach. Do tego rozwiązania wspomagające komunikację miejską. Autobusy i trolejbusy będą mieć priorytet, jednak przede wszystkim w porannym i popołudniowym szczycie dojazdów. Czujniki dają znać, kiedy będą wypełnione.

Agnieszka Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach informowała nas możliwości ważenia pojazdów ciężarowych w ruchu. To ważne, bo przeciążone pojazdy w istotnym stopniu niszczą nawierzchnie dróg …. Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem ma kosztować 118 mln zł, z czego zdecydowana większość to pieniądze z Unii Europejskiej. W całości ITS powinien być gotowy do końca przyszłego roku.

Instalacja urządzeń odbywała i odbywa się na kolejnych skrzyżowaniach, są już np. koło hotelowca, obok dawnego ZEG, przy browarze albo obok podstawówki w Czułowie. Roboty instalacyjne są widoczne, ale większych utrudnień w ruchu być nie powinno.

źródło/foto: UM Tychy

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content