play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Przymusowe wolne dla pracowników fabryki Fiata w Tychach

today7 lipca 2021

Background

Przerywają pracę, bo nie otrzymują części. Tyska fabryka koncernu Stellantis wstrzymała produkcję. Alarmują tamtejsze związki zawodowe. Dyrekcja potwierdza, że fabryka nie otrzymała niezbędnych półprzewodników, które są potrzebne w systemach sterowania pracą silnika i w systemach bezpieczeństwa.

Głównym wytwarzanym w Tychach modelem samochodu jest Fiat 500. W minionych 14 latach wyprodukowano aż 2,5 miliona egzemplarzy tego auta, co czyni go najpopularniejszym modelem w historii tej fabryki. Pomimo iż Fiat 500 jest obecny na rynku już od 14 lat, to wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Od ponad 10 lat tak zwana ,,pięćsetka” regularnie zajmuje czołowe miejsca w rankingach sprzedaży samochodów miejskich na kontynencie europejskim.

Z powodu zakłóceń w dostawach komponentów do produkcji samochodów, w fabryce koncernu Stellantis rozpoczęła się przerwa produkcyjna. Główną przyczyną przestoju w pracy są kłopoty z dostawami półprzewodników, niezbędnych między innymi w systemach sterowania pracą silnika oraz systemach bezpieczeństwa. Fabryka w tym zakresie uzależniona jest tylko od dwóch dostawców.

Problem w dostawach obserwowany jest już od dłuższego czasu i ma bez wątpienia zasięg ogólnoświatowy, dotykając przy tym nie tylko branży motoryzacyjnej. W ostatnich miesiącach pandemia zakłóciła łańcuchy dostaw, a wiele z nich nie wróciło dotąd do normy. Braki półprzewodników, oprócz motoryzacji, dotknęły także między innymi producentów gospodarstwa domowego czy elektroniki.

W związku z tym zaproponowano, aby do 9 lipca pracownicy wzięli wolne. W zamian za to, trzy soboty w sierpniu i dwie we wrześniu będą dniami roboczymi. Jeśli sytuacja się nie poprawi, zakład wznowi działalność dopiero w sierpniu, po przerwie wakacyjnej.

Fot: zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content