play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Przyspieszenie luzowania. Zmiany w majowym harmonogramie!

today12 maja 2021

Background

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie przyniosła rewolucji jeśli chodzi o kalendarz luzowania restrykcji sanitarnych. Są jednak zmiany dotyczące walki z pandemią, o których warto wiedzieć.

Szczepionkowa mapa

Gdzie są wolne szczepionki i wolne terminy? Teraz można sprawdzić to na rządowych stronach. To wskazówka dla osób, które planują przyjąć antycovidowy preparat. Wskazówka, bo procedury rejestracji najlepiej dopełnić przez internetowe konto pacjenta, infolinię 989 lub SMS.

Tak czy inaczej, mapa danych dla poszczególnych powiatów i miasta pokazuje perspektywę kolejnych 7 i 30 dni. Wszystko to pod adresem www.gov.pl/web/szczepimysie.

Komplet dawek, na Śląsku przyjęło przeszło 380 tysięcy osób, przynajmniej jedno ukłucie ma za sobą blisko półtora miliona mieszkańców. W epidemicznym zestawieniu dziś ponad 4200 nowych przypadków SARS-CoV-2 i 340 zgonów po zakażeniu koronawirusem.

Wkrótce rząd zamierza uruchomić szczepienia młodzieży 16+:

– W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa  – mówił premier Morawiecki.

Przyspieszone luzowanie

Premier zapowiedział, że będą drobne zmiany w harmonogramie luzowania obostrzeń:

– Przyśpieszamy otwarcie kin, teatrów, instytucji kultury o jeden tydzień w reżimie sanitarnym.

Oznacza to, że instytucje kultury będą otwarte już od 21 maja.  Kosmetyczne zmiany także w sektorze sportowym:

– Chcemy, by branża sportowa, kluby fitness, baseny itd. będą mogły być uruchomione o dzień wcześniej – zapowiedział szef rządu. Wcześniej ta branża miała być otwierana od 29 maja, po dzisiejszych zmianach ma to być 28 maja.

Prezes Rady Ministrów przekazał również ważną informację dla personelu niemedycznego i wszystkich tych, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze walki z COVID-19. Otrzymają oni jednorazowy dodatek w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Fot. Facebook/KPRM/transmisja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content