play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Przyszłość dwustuletnich buków w Lasach Murckowskich nadal niepewna

today17 maja 2021

Background

Dyskusja trwa. Mieszkańcy Katowic nadal są zaniepokojeni planami wycinki dwustuletnich buków. Tłumaczenie nadleśnictwa i władz miasta, że to konieczny zabieg, nie przekonuje społeczników.

Mieszkańcy Katowic nie odpuszczają – i walczą o uratowanie prawie dwustuletnich buków w Lasach Murckowskich. Te miałyby zostać wycięte przez nadleśnictwo w ramach prowadzonej gospodarki. Już jakiś czas temu Rada Miasta w Katowicach przyjęła uchwalę w sprawie utworzenia tam miejsca chronionego, ale to nie zabrania wycinki – przypomina prezydent Katowic Marcin Krupa:

– Trochę żyjemy w takim przekonaniu, że każda wycinka wiąże się z kwestią degradacji, czy chęcią jakiegoś zysku. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że od przemian systemowych lasy były traktowane „po macoszemu”. Nie była prowadzona prawidłowa gospodarka leśna, czyli pielęgnacja.

Słowa prezydenta potwierdza Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Katowice:

– W każdym drzewostanie, raz na 10 lat trzeba przeprowadzić jakieś zabiegi, tak aby ten drzewostan był w dobrym stanie, aby się drzewa nie przewracały, tak żeby stan gatunkowy podtrzymywać i konieczne jest wprowadzanie, dopuszczanie do głosu młodego pokolenia. Wiadomo – lasy się starzeją. W pewnym momencie ich wzrostu zaczynają zamierać. 

Słowa te nie uspokajają miłośników przyrody i kontynuują oni protest przeciwko planowanej wycince drzew w Lasach Murckowskich. Mieszkańcy Katowic zebrali już prawie 1000 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie utworzenia użytku ekologicznego „Las Bukowy w Murckach”.

 

fot. Zdjęcie poglądowe

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content