play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pszczoły w bazie Kolei Śląskich na Raciborskiej

today5 sierpnia 2020

Background

20 tysięcy pszczół w Kolejach Śląskich. Na terenie bazy w Katowicach przy Raciborskiej 58, stanęły cztery ule. Projekt został zrealizowany we współpracy z krakowską ASP.

Koleje Śląskie stawiając na nowoczesny tabor kolejowy na co dzień wspierają środowisko – prowadząc ekologiczny transport. Pociągi śląskiego przewoźnika to mniej smogu, mniej korków a co za tym idzie, mniej zanieczyszczeń. Teraz do palety proekologicznych działań dołączają pszczoły, które w Kolejach Śląskich czują się dobrze i bezpiecznie. Na terenie spółki zainstalowano cztery ule, które mają być mieszkaniem dla pszczół, ale też zwracać uwagę na palące problemy naszej cywilizacji jak smog, emisja co2 czy wciąż pogłębiające się zmiany klimatu.

Instalacja uli to pomysł pracowników Kolei Śląskich. Same konstrukcje wykonane są z drewna i pomalowane w kolory spółki: żółty, zielony, niebieski i czarny. Pasieka będzie też stale doglądana i monitorowana.

Pomysł został połączony z projektem Nature Is My Homeland, który skupia się na problemach współczesnej cywilizacji. Współpracuje w nim kilka uczelni: w tym polska, niemiecka, amerykańska i serbska. Projekt ten podkreśla też, że działania ekologiczne może podjąć każdy. Nawet nieduże przedsięwzięcie ma ogromne znaczenie dla przyrody, która jest wokół nas.

Wspierajmy naszych małych przyjaciół, od których tak wiele zależy i stwarzajmy im dogodne warunki – mówi prezes spółki Koleje Śląskie Aleksander Drzewiecki.

Poza ulami, na terenie spółki została posiana łąka kwietna, która po zakwitnięciu będzie stanowiła łatwo dostępne i bezpieczne miejsce żerowania pszczół.

Koleje Śląskie nie pierwszy raz udowadniają, że chętnie angażują się w różnorodne kampanie, biorąc udział w wielu akcjach społecznych i charytatywnych. Jednocześnie zachęcają inne firmy do podobnej aktywności związanej z instalacją domów dla pszczół.

Pamiętajmy, że każdy z nas może wesprzeć środowisko i dołożyć swoją cegiełkę do tego, żeby powietrze w naszym regionie było jeszcze czystsze. W jaki sposób? Chociażby wybierając podróż w pociągu Kolei Śląskich zamiast własnym samochodem, do czego szczerze zachęcam – dodaje Prezes Kolei Śląskich.

Pociągi, które jeżdżą w Kolejach Śląskich są nowoczesne i ekologiczne. Generują nawet o 95% mniej co2 niż transport samochodowy.

Foto i źródło: Koleje Śląskie

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content