play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Pszczyna

Pszczyna. Żubry uciekły z zagrody pokazowej w Jankowicach !

today28 października 2020

Background

Uwaga na żubry! 3 osobniki uciekły dziś z pokazowej zagrody w Jankowicach koło Pszczyny. Ostatni raz widziane były w rejonie tyskiej dzielnicy Cielmice. Nadleśnictwo w Kobiórze apeluje o zachowanie ostrożności a w przypadku napotkania zwierząt o kontakt.

Żubry zostały zauważone w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic – która położona jest w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1. W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym niezwłocznie zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt:

 

-Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Tychów i okolic by w przypadku napotkania zwierząt, pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Prosimy o niezwłoczne poinformowanie Nadleśnictwa Kobiór – nr tel. 32 218 81 81 lub zgłoszenie tego faktu pod numerem alarmowym 112.- pisze Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

 

Żubry w Jankowicach na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750 hektarowego lasu – rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Samce, które w poszukiwaniu swoich przysmaków, którymi są m.in. żołędzie i kasztany, opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg. W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

 

/ zdjęcie poglądowe

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content