play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Puste faktury o wartości prawie pół miliarda złotych i pieniądze ukryte w pralce

today6 lipca 2020

Background

Puste faktury na prawie pół miliarda złotych, wyprane pieniądze schowane były między innymi w pralce. Zmasowana akcja śledczych i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego zakończyła się zatrzymaniem dziewięciu osób.

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, w toku postępowania ustalono, iż od połowy 2018 roku w Szczecinie, Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów”. „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż podejrzani pomogli w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę co najmniej 76 milionów złotych, zaś do obiegu wprowadzono faktury na kwotę należności ogółem na kwotę ponad 476 milionów złotych.

Sprawę wyłudzenia pieniędzy prowadzi prokuratura w Szczecinie, ale grupa działała również na Śląsku. Między innymi w Gliwicach i Bielsku Białej. Przeszukano kilkanaście miejsc w całym kraju, zabezpieczono trzysta segregatorów dokumentacji. Zablokowano 68 rachunków bankowych, zabezpieczono siedem luksusowych samochodów o łącznej wartości blisko trzech milionów złotych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im dwadzieścia pięć lat wiezienia.

Śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content