play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Pyskowice

Pyskowice: ,,Stacja kultury” na miejsce starego dworca PKP

today13 lipca 2021

Background

W Pyskowicach powstaje „Stacja kultury”. Wszystko w zdewastowanym, starym obiekcie dworca kolejowego. Aby uratować zabytek, miasto podjęło decyzję o jego przejęciu od PKP i przystosowaniu do nowych funkcji. Modernizacja już trwa.

W ramach realizacji inwestycji pod nazwą „Stacja Kultury- Adaptacja, przebudowa, termomodernizacja budynku byłego dworca kolejowego w Pyskowicach”, Miasto Pyskowice pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa na projekt pod nazwą „Termomodernizacja byłego dworca kolejowego w Pyskowicach”.

Celem projektu jest przede wszystkim termomodernizacja wraz z wymianą źródła ciepła na gazowe oraz montaż OZE w postaci instalacji fotowoltaicznej dla budynku byłego dworca PKP w Pyskowicach.

 

W ramach prac zostanie wykonane docieplenie ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana źródła ciepła na gazowe i modernizacja instalacji CO, a także montaż instalacji fotowoltaicznej.

Według władz miasta, działania te mają przyczynić się do realizacji celu głównego projektu, jakim jest poprawa efektywności energetycznej w Gminie Pyskowice.

– Udało nam się od PKP odkupić za symboliczną złotówkę bardzo zniszczony i mocno zdewastowany dworzec, ale ta stacja w tej chwili przechodzi metamorfozę. Będzie to fajne miejsce do spędzania czasu wolnego, a jednocześnie jeśli uda nam się zrealizować koncepcję, którą mamy na połączenie velostradą rowerową, jezior Pyskowic z Rudzincem, ze Zbrosławicami, z Gliwicami, z Zabrzem, będziemy mieć taką bardzo ciekawą propozycję dla metropolii – mówi burmistrz Pyskowic, Adam Wójcik.

Velostrada 4 jezior miałaby liczyć około 40 kilometrów. Na razie jest jedynie w fazie planowania.

Znacznie bliższe realizacji są prace związane ze wspomnianą już ,,Stacją kultury”. Prace budowlane mają potrwać do końca 2022 roku. Niewykluczone jednak, że kawiarnia internetowa, biblioteka, mediateka, sale koncertowe, dydaktyczne i konferencyjne przyjmą podróżnych (choć nie tylko) już wcześniej.

Fot: Facebook/Pyskowice

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content