play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Rachmistrzowie mają liczyć Polaków. Póki co – są nieliczni

today12 lutego 2021

Background

Rachmistrzowie spisowi poszukiwani – termin naboru przedłużono do 16 lutego. Nabór prowadzą Gminni Komisarze Spisowi

W całej Polsce trwają przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Problem w tym, że brakuje osób chętnych, aby spisywać. Kto zatem może zostać rachmistrzem?

– Aby zostać rachmistrzem, trzeba przede wszystkim mieć ukończone 18 lat, trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie, mówi się też o ty, że osoba taka powinna mieć nieposzlakowaną opinię, powinna się posługiwać językiem polskim w mowie i w piśmie oraz nie powinna być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe – umyślne – mówi Bożena Kurpanik z Gminnego Biura Spisowego w Rudzie Śląskiej.

Osoby spełniające te warunki mogą zgłosić się do pełnienia funkcji rachmistrza do 16 lutego. Nabór prowadzą Gminni Komisarze Spisowi. Dokumenty można składać osobiście w siedzibie urzędu gminy lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej, platformy ePUAP albo operatora pocztowego (w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich).

Narodowy Spis Powszechny ma odpowiedzieć na pytania ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Podstawową i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Wciąż jednak znacząca cześć prac spisowych będą wykonywać rachmistrzowie działający telefonicznie lub w terenie.

Według aktualnie obowiązujących przepisów Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ma być przeprowadzony w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca tego roku.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content