play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

#RadioPiekaryPomaga

#RadioPiekaryPomaga dzieciom z Domu Aniołów Stróżów

today1 kwietnia 2021

Background

1% podatku dochodowego od osób fizycznych, który każdy z podatników może od 2004 roku przekazać na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. 1% nic nie kosztuje, a potrafi zmienić tak wiele! Śmiało można powiedzieć, że 1% daje 100% szans na zmianę w życiu potrzebujących dzieci.

Misja Domu Aniołów Stróżów

– Zmienianie świata dzieci na lepszy jest naszą codziennością. Wyzwania oraz potrzeby, jakie mają dzieciaki są ogromne. Pracujemy z nimi na każdym poziomie – wielowątkowo – również z ich rodzinami. Są dzieci objęte opieką specjalisty, terapeuty. Mamy dzieci w wieku przedszkolnym, które uczymy podstaw i dzieci starsze, którym pomagamy w codzienności, , rozwiązujemy ich poważne problemy życiowe, wspieramy w edukacji i inspirujemy. 1% ma dla naszej działalności i dla dzieci, którymi się opiekujemy bardzo duże znaczenie – mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Jedna setna podatku nieprzekazana nigdzie trafia do Skarbu Państwa. Procedura jest bardzo prosta. W zeznaniu rocznym należy wskazać wybraną organizację – podać jej nazwę oraz numer KRS. Tylko i aż tyle. Mimo poprawiającej się z roku na rok sytuacji oraz wzrostu liczby podatników przekazujących wsparcie dla organizacji pożytku publicznego (OPP), 27% Polaków wciąż nie korzysta z tego przywileju. Czas to zmienić! W kilka chwil każdy może dołączyć, przekazać 1% i zmienić świat dzieci na lepszy! Co ważne – warto wybrać dobrze tak, by pieniądze trafiły w dobre ręce i przyniosły prawdziwą zmianę. Warto też pomagać lokalnie – zadbać o ten najbliższy, otaczający nas świat. Mamy na to wpływ!

Jak wiele może zmienić Twój 1%?

Igor do Domu Aniołów Stróżów trafił, gdy miał tylko 3 lata. Osamotniony, pragnący miłości, akceptacji i zrozumienia. Bał się dorosłych, prawie nie mówił, nie umiał odnaleźć się w grupie. Nie taki powinien być dziecięcy świat! Każdego dnia widział i chłonął jak gąbka złe wzorce ze swojego otoczenia. Niejednokrotnie był świadkiem agresji i przemocy, zdarzało się też, że sam jej doświadczał ze strony starszych kolegów z podwórka.

Wielkie zmiany wymagają czasu, każdy postęp jest wielkim sukcesem. Niezależnie od tego czy jest to nauka posługiwania się nożem i widelcem czy pomoc w nauce, w radzeniu sobie ze stresem czy agresją. Wszystkie te zmiany mogą wydarzać się dzięki wsparciu, jakim jest między innymi przekazanie 1% dla potrzebujących dzieciaków.

Pomaganie ma ogromną moc

Pomaganie ma ogromną moc. Igor jest dzisiaj 6-letnim przedszkolakiem i już nie musi się bać. Każdego dnia w Domu Aniołów Stróżów spotyka się z przyjaciółmi, bawi się i uczy, jak odnaleźć się w życiu społecznym. To dla niego drugi Dom – ostoja miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia.

Dom Aniołów Stróżów tworzy wielu ludzi pełnych serca i pasji do niesienia pomocy. Wspierają wolontariusze. Dzieci przybywa każdego roku. Dzieciaki mogą przyjść do 8 placówek w 3 miastach, które działają na terenie Śląska i Zagłębia. Rok 2020 był pełnym wyzwań. Zdalna nauka oraz izolacja bardzo źle odbiły się na niektórych dzieciach.

– Potrzebujemy 1%, ponieważ w 2021 roku kończą się nam dotacje na prowadzenie Socjoterapeutycznego Klubu Młodzieżowego w Katowicach, Placówki Podwórkowej w Chorzowie – Batorym i Centrum Wspierania Rodzin. To niezwykle ważne obszary działań. Marzymy również o wymianie okien na zimę. Z zebranych funduszy w akcji „Remont” udało nam się wyremontować cieknący dach. Nie starczyło jednak na okna, których jest ponad 30, wszystkie nieszczelne, nadają się do wymiany. 1% naprawdę daje nam 100% szans na zmianę w życiu potrzebujących dzieci. Nic nie kosztuje, a znaczy bardzo wiele. Każda okazana pomoc jest wykorzystywana przez nas w najlepszy sposób. Pomoc zdalna, ta w czasie pandemii jest ogromnym wyzwaniem, wiąże się z wieloma trudnościami, ale każdego dnia jesteśmy gotowi do niesienia pomocy. Mamy jeden cel: Zmienić świat dzieci na lepszy. A to jest możliwe również dzięki wsparciu 1% – mówi Monika Bajka prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Jak to zrobić?

Inicjatywę może wspomóc każdy.

Wystarczy znać nazwę organizacji oraz jej numer KRS 0000009221.

Można skorzystać z gotowych rozwiązań i pomocnych programów dostępnych na stronie: https://anioly24.pl/przekaz-1-procent.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content