play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

#RadioPiekaryPomaga

#RadioPiekaryPomaga Szymkowi z Chorzowa. Choruje na polineuropatię czuciowo-ruchową

today28 stycznia 2020

Background

Mieszka w Chorzowie i pilnie potrzebuje pomocy. Mowa o Szymku Ciołczyku, który choruje na nieuleczalną chorobę genetyczną, jaką jest dziedziczna polineuropatia czuciowa-ruchowa. Polineuropatia (lub zespół obwodowy) to zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. Dziś w ramach akcji #RadioPiekaryPomaga zachęcamy do wsparcia zbiórki!

 

 

 

Pierwsze objawy dziedzicznej neuropatii ruchowo-czuciowej pojawiają się zwykle w dzieciństwie lub w młodym wieku dorosłym. Występuje osłabienie nóg, wyszczuplenie łydek (spowodowane zanikiem mięśni) oraz charakterystyczne deformacje kostne stóp – stopy wyglądające na wydrążone w okolicy podbicia.

Podczas chodzenia stopy mogą opadać. Powoduje to upośledzenie sprawności fizycznej – np. dziecko gorzej ćwiczy na WF, ma trudności z bieganiem, trudno jest mu też dobrać obuwie. Później pojawia się także wyszczuplenie i upośledzenie sprawności rąk. Nie jest możliwe wyleczenie dziedzicznej neuropatii ruchowo-czuciowej, ale dzięki odpowiedniej systematycznej rehabilitacji istnieje możliwość utrzymania sprawności fizycznej.

W 2016 roku u Szymona zostało zdiagnozowane nadciśnienie nerkopochodne, które wymaga stałego leczenia i kontroli na oddziale Nefrologii,Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Szymon wymaga opieki wielospecjalistycznej w tym także psychologicznej i psychiatrycznej ze względu na zaburzenia emocjonalne i lękowe z objawami somatycznymi. Ze względu na problemy zdrowotne Szymon wymaga konieczności nauczania indywidualnego w domu.

 

Zbiórka dla Szymka: TUTAJ

Chcesz dołączyć do akcji #RadioPiekaryPomaga? Napisz do nas na pomagamy@radiopiekary.pl
Zawsze otrzymasz od nas wsparcie!

 

 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content