play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Rakotwórcza substancja w moczu dzieci z Rybnika

today12 października 2020

Background

Smog atakuje dzieci z Rybnika i okolic. W pobranych od młodych osób próbkach wykazano nawet dziesięciokrotnie wyższy poziom „czarnego węgla” – mówią prowadzący badania lekarze z belgijskiego Uniwersytetu Hasselt.

Jest w moczu, dostaje się też do krwi i co najgorsze do – mózgu. Naukowcy z Francji i Belgii przebadali grupę 500 uczniów z Rybnika, a w próbkach ich moczu wykryto rakotwórczy – czarny węgiel. Czarnym węglem określa się cząsteczki węgla wchodzące w skład pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, tworzących smog. Wykrywane są we krwi, trafiają też do wątroby. Jeśli organizm narażony jest długotrwale na działanie czarnego węgla, zaburzona zostaje praca większości organów.

Poziom toksycznych substancji był nawet dziewięciokrotnie wyższy u dzieci ze Śląska, niż u ich rówieśników ze Strasburga. Skończył się czas na edukację, trzeba karać ludzi, którzy palą byle czym – alarmuje Joanna Bulandra z Rybnickiej Rady Kobiet:

Proszę sobie wyobrazić taką sytuację – mamy małe dziecko, garnek z gorącą wodą. Dziecko chwyta ręką za ten garnek. Co robimy? Edukujemy i mówimy, że się tak nie powinno robić, czy działamy bardzo gwałtownie, bo mamy mało czasu. Mamy sekundy, żeby to dziecko uchronić przed katastrofą. W tej chwili jesteśmy w dokładnie takiej samej sytuacji. Proszę Państwa, my nie mamy czasu na wolne edukowanie społeczeństwa.

To, że smog jest śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia potwierdzają też badania lekarzy z Rybnika.

Wykazaliśmy związek, korelację pomiędzy stężeniami pyłów o średnicy 2,5 i 10 mikrometrów, a wskaźnikiem zachorowalności na guzy mózgu. Wykazaliśmy związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy pyłami zawieszonymi a występowaniem nowotworów mózgu u dzieci. Przypominam, to były wszystkie dzieci, które były z tym nowotworem leczone w ciągu ostatnich 15 lat. Jest to stosunkowo rzadki nowotwór u dzieci, tym niemniej drugi jeżeli chodzi o częstość występowania – dodaje dr Katarzyna Musioł z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 3 w Rybniku.

Statystyki mówią same za siebie. Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie odpowiedzialne za ponad 4 miliony przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie. Europejska Agencja Środowiska od lat wykazuje, że Polska jest unijnym rekordzistą w emisji benzopirenów. Stężenie tych związków w naszym powietrzu w sezonie grzewczym znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content