play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ranking samorządów i szczepionkowa loteria. Rząd będzie promował akcję szczepień

today25 maja 2021

Background

Szczepionkowa loteria, fundusze dla samorządów – wszystko po to by ciągle motywować Polaków do przyjęcia antycovidowych preparatów. Dotąd wykonano już ponad 18 milionów szczepień, ale zainteresowanie szczepionkami w ostatnim czasie maleje.

Samorządy mają promować szczepienia

Rząd chce ciągle motywować Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19. Dodatkowe środki na promowanie szczepień otrzymają samorządy.

– Każda gmina otrzyma na działania promocyjne od 10 do 40 tys. zł. Będzie również element rywalizacji: dla pierwszych 500 gmin, które przekroczą wskaźnik 75 proc. zaszczepienia swoich mieszkańców, otrzymają 100 tys. zł  – mówił dzisiaj pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19 minister Michał Dworczyk.

Szczepionkowy totolotek?

Od 1 lipca wystartuje w Polsce loteria, która przekonać do szczepienia wśród niezdecydowanych obywateli naszego kraju.

– Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepić, otrzyma 500 zł. Będą również nagrody rzeczowe, jak na przykład samochód hybrydowy – tłumaczył szef KPRM.

Druga dawka gdzie bądź

Rządowy Pełnomocnik poinformował także o rozwiązaniu kwestii, która dotychczas sprawiała Polakom kłopoty:

– Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym – to było niemożliwe albo trudne. Teraz – myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym – od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką  – zapowiedział minister.

Do tej pory w Polsce zaszczepiono już ponad 18 milionów ludzi.

– W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 miliony tygodniowo. To jest dobre, satysfakcjonujące tempo, które udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaangażowaniu tysięcy osób zaangażowanych w ponad 7 tysięcy punktów szczepień w całej Polsce –  mówił minister Dworczyk.

W Polsce do użytku dopuszczone są cztery szczepionki: Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneka oraz jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content