play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

Ratują ludzkie życia i co dostają w zamian? Zespół Stresu Pourazowego

today9 lipca 2021

Background

Na co dzień ratują ludzkie życie, ale też doświadczają bardzo silnego stresu. Strażacy, ratownicy, górnicy. Specyfika ich pracy może przynosić traumatyczne przeżycia. Bezpłatny program badań prowadzony w Piekarach Śląskich, dla pracownikom służb ratowniczych.

PTSD, czyli Zespół Stresu Pourazowego to rodzaj silnej traumy, zaburzenie psychiczne będące formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenia, które przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie w otaczającej ją rzeczywistości. Jednymi z osób najbardziej narażonych na tego typu przeżycia, są osoby, którym niejeden z nas może zawdzięczać życie.

– Strażacy, ratownicy, górnicy są bezpośrednio świadkami trudnych wydarzeń. Bezpośrednio są związani ze śmiercią. Patrzą na śmierć, pomagają, ratują. Czasami nie potrafią uratować, ale ich uczucia, emocje narażone są wielokrotnie, codziennie na bardzo traumatyczne wydarzenia, które zostają w ich samych – tłumaczy psychiatra, profesor Ewa Ogłodek.

Dodaje także, że stres pourazowy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego, by pomóc pracownikom służb ratowniczych w Piekarach, prowadzony jest bezpłatny program badań, który pomoże zdiagnozować problem i później skutecznie go leczyć.

– W zakres badania wchodzi szeroki panel. Pobranie krwi, czyli można się zdiagnozować i zobaczyć, czy się jest zdrowym. Też w zakresie takich normalnych czynników badanych, jak morfologia, cholesterol, cukier, tarczyca i wiele innych rzeczy, które oznaczamy oraz czynników stresowych. Jak również badania rezonansu głowy, takie bardzo nowoczesne – mówi profesor, Ewa Ogłodek

Badania prowadzone są w Przychodni nr 1 przy ul. Piłsudskiego w Piekarach. Aby zapisać się do programu, wystarczy zadzwonić pod numer 669 300 460.

Fot: Facebook/Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content