play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Raty kredytów w górę. To ósma podwyżka stóp procentowych od października

today6 maja 2022

Background

Znów wzrosną raty kredytów. Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej przy NBP podniosła stopy procentowe o 75-ęć punktów bazowych. To już ósma podwyżka stóp procentowych z rzędu i jak twierdzą finansowi eksperci nie ostatnia.

Kredyty drożeją, a wraz z nimi ceny w sklepach. Ten rok jest pod tym względzie wyjątkowo trudny dla Polaków. Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy z rzędu – w przeciągu ośmiu miesięcy – podniosła stopy procentowe.

Ponad pięć procent wskaźnika

Po tej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, wskaźnik ten znalazł się na poziomie 5,25 proc. Wskaźnik WIBOR 3M, od którego uzależnione jest oprocentowanie części kredytów hipotecznych, wspiął się od jesieni ubiegłego roku z poziomu 0,21 proc. do 6,24 proc. Przeliczając to na realne kwoty, które trzeba płacić bankom – to przykładowo, dla spłacających kredyt na 400 tys. zł, przy 2,2-punktowej marży decyzja RPP może oznaczać wzrost obciążenia o ponad 200 zł miesięcznie. W porównaniu z początkiem października 2021 r. rata wzrosłaby o 1630 zł.

Podwyżka miesiąc po miesiącu

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. I zapewne, jak szacują eksperci rynku, taki trend się utrzyma – jako powody wskazując na rosnącą inflację, wojnę na Ukrainie, związane z tym braki niektórych artykułów, w tym zbóż, pasz i nawozów.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content