play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

RCKiK poszukuje ozdrowieńców COViD-19

today17 listopada 2020

Background

RCKiK poszukuje osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Odpowiadając na wyzwania kryzysu pandemicznego, w czwartek 12.11.2020 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uruchomiło specjalną stronę internetową dedykowaną tematowi osocza ozdrowieńców osocze-covid.pl.

Na stronie internetowej znajdują się szczegółowe informacje na temat procedury oddania osocza. Osoba zainteresowana dowie się z nich kto, gdzie i jak może oddać swoje osocze. RCKiK zamieściło również odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości zadawane przez dawców.

–  Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i poszukuje skutecznych metod leczenia. Jedną z takich metod może być zastosowanie terapii osoczem pozyskanym od osób, które przechorowały lub przebyły zakażenie tym wirusem. Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony ozdrowieńców RCKiK w Katowicach postanowiło stworzyć stronę, na której mogą oni zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi m.in. zasad kwalifikacji do oddania osocza. – mówi, o znaczeniu osocza ozdrowieńców w walce z koronawirusem, Stanisław Dyląg, Dyrektor Naczelny Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Osocze może zostać pobrane od osób, które:
– spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

– przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
-28 dni od zakończenia objawów;
-18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
-są w wieku 18-65 lat;

– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

W jaki sposób zgłaszać się do RCKiK?

– Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze w siedzibie RCKiK w Katowicach. Przed wizytą proszeni są o zapoznanie się z ogólnymi informacjami zawartymi na stronie www.osocze-covid.pl oraz kontakt telefoniczny pod jednym z następujących numerów telefonów:

726 227 229
607 619 718
607 678 519
32 208 74 19

– Zwracamy się do wszystkich osób, które przechorowały COVID, a które chciałyby pomóc pacjentom w szpitalach, o zgłaszanie się do RCKiK w Katowicach. Ponieważ z jednej donacji możemy wytworzyć 3 dawki terapeutyczne, a jeden dawca może oddać osocze do 5 razy, oznacza to, że jeden ozdrowieniec może pomóc kilkunastu chorym – przekonuje Dyrektor Naczelny RCKiK w Katowicach.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content