play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Regularne badanie temperatury pracownikom służby zdrowia

today9 kwietnia 2020

Background

W związku z koniecznością minimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem Wojewoda Śląski polecił samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej działającym na terenie województwa regularne badanie temperatury pracowników medycznych oraz wydzielenie odpowiednich stref i wdrożenie triażu pacjentów w szpitalach niezakaźnych.

Regularne badanie temperatury wszystkim pracownikom służby zdrowia. Tak polecił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Chce tym samym wyłapać potencjalnie zakażonych koronawirusem, by ten nie przeszedł na innych lekarzy i pacjentów.

Regularne badanie temperatury

„Pracownicy szpitali mają być poddawani regularnym badaniom temperatury ciała, w szczególności w momencie wejścia na teren placówki. Ponadto praca izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych ma być zorganizowana w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób przebywających na izbie przyjęć bądź szpitalnym oddziale ratunkowym”, wyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.  W tym celu mają zostać wydzielone strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji, ma również zostać wdrożony algorytm postępowania, tzw. triaż, w szpitalach niezakaźnych.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Wytyczne te, opracowane przez Ministra Zdrowia i Konsultanta Krajowego, zawierają wskazówki dotyczące segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Wojewoda nakazał również kierowanie do izolatorium pacjentów, od których pobrano materiał do badania w kierunku SARS-CoV-2. „Uwzględniając stan zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali, ścisłe zasady przyjmowania pacjentów pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa”, podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

Zasady postępowania

Jakie więc zasady lekarze i kadra medyczna winni stosować, aby nie doprowadzić do sytuacji, iż na oddział niezakaźny trafi osoba zakażona, co w efekcie często prowadzi do wyłączenia z funkcjonowania części szpitala?

„Przede wszystkim, niestety, dziś każdy pacjent, który trafi do szpitala, będzie traktowany jako podejrzany. Brzmi to może groźnie, ale kadra medyczna, lekarze i pielęgniarki, muszą nauczyć się traktować każdego jako potencjalnego nosiciela groźnego wirusa. Jeśli będziemy takie osoby traktować ze szczególną pieczołowitością, wówczas uda się samą kadrę ustrzec przed zakażeniem”, tłumaczy wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek. Dlatego też polecenie wojewody wraz z instruktażem trafiło do wszystkich szpitali w województwie śląskim. Zadaniem dyrekcji tych placówek będzie przeszkolenie swoich pracowników w tym zakresie.

Kim osoba z zakażeniem?

Osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19, zgodnie z tymi wytycznymi, jest pacjent z ostrą infekcją dróg oddechowych o nagłym początku i przynajmniej z jednym z objawów: kaszlem, gorączką, dusznością. Dodatkowo prawdopodobieństwo COVID-19 wzrasta, jeśli wystąpiło jedno z poniższych:
– ciężki stan wymagający hospitalizacji przy braku innej etiologii mogącej tłumaczyć obraz kliniczny,
– bliski kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem COVID-19 w ostatnich 14 dniach.

Co istotne, każdy pacjent zgłaszający się do jakiejkolwiek placówki ochrony zdrowia: POZ/poradni specjalistycznej/SOR/Izby Przyjęć, względem którego pojawia się podejrzenie COVID-19, ma otrzymać i założyć maskę zakrywającą nos i usta oraz musi zachować odległość co najmniej 2 m od innych osób. Powinien również wypełnić ankietę zawierającą podstawowe dane.

Podział pacjentów

W pierwszej kolejności pacjenci mają być dzieleni na bezobjawowych i z objawami. Jeśli pacjent bezobjawowy miał kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, to należy pobrać od niego próbkę do badania. Pacjenci z objawami zakażenia będą z kolei po wstępnej ocenie pielęgniarki lub ratownika medycznego dalej dzieleni – na tych, u których występują mniej wyraźne i bardziej wyraźne objawy zakażenia. I od jednych, i od drugich pobierane będą próbki do badań, jednak pacjenci z poważniejszymi objawami będą konsultowani przez lekarza w pierwszej kolejności.

Warto dodać, że do triażu pacjentów wykorzystywane będą namioty, rozstawione przed szpitalami przez strażaków PSP i które pełnić będą funkcję przyszpitalnych polowych izb przyjęć.

Szczegóły dotyczące polecenia Wojewody Śląskiego można znaleźć w poleceniu nr 53 pod adresem: https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/akty-prawne-i-dokumenty-dotyczace-zapobiegania-przeciwdzialania-i-zwalczania-covid-19.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content