play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Regularnie ćwicz swój mózg. Jutro światowy dzień SM

today29 maja 2020

Background

Stwardnienie rozsiane (SM) kojarzy się głównie z niepełnosprawnością ruchową, ale może też pogarszać funkcje poznawcze, jak pamięć, uwagę czy koncentrację. Dlatego osoby z SM powinny regularnie „ćwiczyć” mózg – przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia SM, który przypada 30 maja.

– W chwili obecnej dzięki nowym, dostępnym terapiom możemy wpływać na zahamowanie postępu choroby, a czasami poprawić nawet stan osób z SM. To jest absolutny cel, do którego my lekarze dążymy w procesie leczenia. Daje to też szansę pacjentom na zachowanie dotychczasowego trybu życia, bycia aktywnym zawodowo czy zostanie rodzicem. – mówi dr Arkadiusz Stęposz z Kliniki Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca ŚUM w Katowicach, ekspert kampanii „Nie sam na SM”.

– Osoby ze stwardnieniem rozsianym często spotykają się nie tylko z brakiem akceptacji społecznej, ale również najbliższego otoczenia. W szczególności jest to zauważalne obecnie, w okresie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, kiedy osoby z SM będące w grupie ryzyka, przebywają w domu i odczuwają brak zrozumienia ze strony najbliższych wobec objawów, które towarzyszą chorobie, np. trudności w wykonywaniu codziennych czynności – mówi Karolina Kropornicka, Prezes Śląskiego Stowarzyszenie Chorych na SM SezaM, które jest partnerem kampanii.

Czym jest SM?

Stwardnienie rozsiane to choroba neurologiczna diagnozowana głównie u ludzi młodych, najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce dotyka ponad 45 tysięcy osób. Częściej chorują na nią kobiety – szacuje się, iż stanowią trzykrotnie większą grupę.

SM nazywane jest chorobą o tysiącu twarzy, ponieważ u każdej osoby może przebiegać inaczej i u każdej mogą występować zupełnie inne objawy. Mogą to być zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia i chodu, drętwienie kończyn, zawroty głowy, a nawet zaburzenia nastroju, objawy depresyjne czy zaburzenia funkcji poznawczych. Istotne, aby w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów zgłosić się jak najszybciej do lekarza specjalisty, ponieważ czas między rozpoznaniem choroby a wdrożeniem właściwego leczenia ma tutaj kluczowe znaczenie.

Specjalnie z myślą o potrzebach osób ze stwardnieniem rozsianym, w ramach realizowanej obecnie kampanii Nie sam na SM, stworzono cykl warsztatów online pod nazwą Akademia Treningu Mózgu. Celem ich jest przedstawienie praktycznych metod i technik wpierających prawidłowe funkcjonowanie funkcji poznawczych, w szczególności tych, których zaburzenia są najbardziej odczuwalne przez osoby z SM. Osoby biorące udział w warsztatach mają możliwość zapoznania się z ćwiczeniami rozwijającymi uważność, koncentrację uwagi i wyobraźnię czy wspierających pamięć roboczą odpowiadającą za jednoczesne przechowywanie i przetwarzanie informacji. Warsztaty online Akademii Treningu Mózgu dostępne są profilu na Facebook kampanii Nie sam na SM pod adresem https://www.facebook.com/events/664475274406363/

O kampanii – Nie sam na SM

Kampania edukacyjna Nie sam na SM skierowana jest do nowo zdiagnozowanych osób ze stwardnieniem rozsianym oraz najbliższych z ich otoczenia, tj. rodziny, przyjaciół, jak również kolegów z pracy czy pracodawców. Porusza ona zagadnienie sprawności poznawczej osób z SM oraz tematy związane z aktywnością zawodową. Skupia się na wyzwaniach z jakimi osoby z SM muszą mierzyć się na co dzień. Komunikacja kampanii prowadzona jest przez profil Nie sam na SM na Facebooku. Na bieżąco, przez cały czas trwania projektu zamieszczane są dedykowane kampanii materiały edukacyjne oraz wypowiedzi i porady ekspertów, tj. neurologów, psychologa, eksperta ds. HR. Poruszane zagadnienia dotyczą m.in. radzenia sobie w trudnych sytuacjach wynikających z przebiegu choroby, budowania relacji społecznych oraz motywacji do bycia aktywnym zawodowo, wspierania funkcji poznawczych czy właściwego odżywania się i rehabilitacji.

Działania w ramach projektu realizowane są przy wsparciu partnerów: Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR), Fundacji SM-Walcz o siebie, Fundacji NeuroPozytywni i Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM SezaM oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Na potrzeby kampanii wspólnie zostały opracowane praktyczne poradniki dla pracownika i pracodawcy oraz podejmowane są dedykowane aktywności, m.in. cykl warsztatów online pt. Akademia Treningu Mózgu. Dodatkowym źródłem informacji na temat stwardnienia rozsianego jest strona: www.msonetoone.pl.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content