play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rehabilitacja osób po przebytym COVID-19 staje się koniecznością

today19 lutego 2021

Background

Z każdym tygodniem o koronawirusie dowiadujemy się coraz więcej. W tym momencie naukowcy wskazują, że nowy wirus, może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie niż się spodziewano. Coraz więcej sygnałów o nowych, długotrwałych objawach zgłaszają pacjenci, którzy wcześniej uznani zostali za wyleczonych z COVID-19.

Naukowcy oraz lekarze twierdzą, że COVID-19 może sprawić, że pacjenci, którzy przeszli zakażenie mogą stać się niepełnosprawnymi na miesiące, jeśli nie lata.

Coraz wyraźniej widać, że są osoby, które pokonały COVID-19, ale nie powróciły do zdrowia, a powikłania, które się pojawiły mogą trwać wiele miesięcy, uniemożliwiając normalne życie. Osoby te cierpią na utrzymujące się osłabienie, duszności, zaburzenia pamięci, brak koncentracji, problemy z koordynacja ruchową. Dla fizjoterapeutów to nowe wyzwanie.

W Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-REHAB opracowany został program terapeutyczny ukierunkowany na najczęstsze dolegliwości na jakie uskarżają się pacjenci po hospitalizacji spowodowanej zarażeniem SARS-CoV-2. Bardzo istotnymi elementami są dokładana ocena i zindywidualizowany, progresywny plan leczenia, który koncentruje się na funkcji niepełnosprawności i powrocie do uczestnictwa w życiu społecznym, tak aby pomóc każdemu pacjentowi zmaksymalizować jakość życia.

– Jako jedna z pierwszych placówek w regionie podjęliśmy się ambulatoryjnej rehabilitacji osób z powikłaniami po przebytym zachorowaniu COVID-19. W naszej przychodni posiłkujemy się specjalistycznym sprzętem zarówno do rehabilitacji, jak i diagnostyki pozwalającej na obiektywną ocenę stanu pacjenta przystępującego do leczenia, a później monitorowania postępów terapii.  Przed przygotowaniem programu terapeutycznego konsultowaliśmy się z wiodącymi ośrodkami stacjonarnymi, które już terapię wprowadziły, wzięliśmy pod uwagę zalecenia Krajowej Izby Fizjoterapii w sprawie rehabilitacji COVID-19 i możemy stwierdzić, że jesteśmy dobrze do niej przygotowani- mówi dr Alicja Kasprzak fizjoterapeutka z X-REHAB.

W ramach przygotowanego pakietu rehabilitacyjnego pacjenci mają zapewnione badania diagnostyczne na specjalistycznym sprzęcie (między innymi na spirometrze), które pozwolą w obiektywny sposób ocenić stan pacjenta i zaproponować najlepszą dla niego linię postępowania terapeutycznego.

Pacjentom, którzy przebyli COVID-19, proponujemy program rehabilitacji wzmacniający mięśnie oddechowe, poprawiający ogólną wydolność, zawierający elementy pracy nad funkcjami poznawczymi, koordynacją czy szybkością reakcji tak, by osoba po chorobie mogła wrócić do swych zawodowych czy społecznych obowiązków. Pacjenci podczas rehabilitacji są stale monitorowani, tak aby zaplanowany proces usprawniania był jak najbardziej efektywny i bezpieczny – dodaje dr Kasprzak.

W X-REHB od paru miesięcy prowadzony jest projekt, dzięki któremu możliwa jest bezpłatna rehabilitacja osób z powikłaniami po przechorowanym COVID-19. Pacjenci prowadzeni są według przygotowanego programu rehabilitacyjnego, a wyniki prowadzonych badań diagnostycznych służą udoskonaleniu rehabilitacji – wszak powikłania pocovidowe to nowa jednostka chorobowa i zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci dopiero uczą się skutecznego działania w takich przypadkach.

Turnus trwa 3 tygodnie. Rehabilitacja pacjenta odbywa się trzy razy w tygodniu pod okiem specjalistów. W pozostałe dni tygodnia pacjent wykonuje zaplanowane ćwiczenia domowe. 

Po zakończeniu programu rehabilitacyjnego pacjent zostaje ponownie przebadany, aby oceniać progres parametrów oraz ustalić ewentualny dalszy plan powrotu do pełnej sprawności po COVID-19.

X-REHAB prowadzi jeszcze nabór pacjentów do projektu. Warunkiem wzięcia udziału w nim jest potwierdzone testem zakażenie SARS-CoV-2 i zakończenie leczenia. Skierowany jest do osób, które maja powikłania.

Rehabilitacja jest prowadzona w Gliwicach przy ul. Szparagowej 19. 

źródło i fot. Informacja prasowa

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content