play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe będzie miało nową siedzibę

today26 września 2022

Background

Za 18 miesięcy w Sosnowcu powstanie nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego.

Nowy gmach Rejonowego Pogotowia Ratunkowego będzie drugą największą inwestycją, jeśli chodzi o pogotowie ratunkowe w historii Polski.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe z nową siedzibą

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców. Nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych.

W ubiegłym roku karetki wyjeżdżały aż 67 tysięcy razy, o 11 tysięcy więcej niż w 2020.

– W Sosnowcu powstanie jedna z najnowocześniejszych baz Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Proszę zwrócić uwagę, że rozmowy potrafią doprowadzić do tak dobrej współpracy. Potrafiliśmy się szybko porozumieć, bo zdrowie i życie naszych mieszkańców jest najważniejsze. Dziękuję Panu Marszałkowi, dyrektorowi Pogotowia – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Obecnie pogotowie stacjonuje w ścisłym centrum miasta, w budynku dawnego szpitala przy ulicy 3 Maja 33. Przekazany przez miasto teren o powierzchni 0,6 ha znajduje się przy ulicy Janowskiego. To właśnie w tym rejonie znajdują się nowe siedziby sosnowieckiej Policji, a także Prokuratury Rejonowej Północ oraz Południe. A to nie koniec. Powstaną tam także siedziby Straży Granicznej oraz Sądu Rejonowego.

– To dla nas wielka chwila i wielkie przedsięwzięcie. Będziemy mogli pracować w zupełnie innych, nieporównywalnych warunkach. To druga inwestycja, o najwyższej wartości, jeśli chodzi o pogotowie ratunkowe w historii naszego kraju – mówił Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 25 milionów złotych. Wsparcie w kwocie 20 mln zł zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pozostałe fundusze (5 mln zł) to środki własne Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Ratownicy w nowej siedzibie zaczną prace za 18 miesięcy.

– Będzie to nowoczesne pogotowie wybudowane wedle najnowszych standardów. Bardzo dziękuję prezydentowi Sosnowca za przekazanie działek, na których zostanie wybudowana siedziba. Co ważne pracownicy Rejonowego Pogotowia Ratunkowego zyskają na jakości pracy. Teraz pozostaje nam kibicować wykonawcy, aby ukończył inwestycję w terminie – podsumował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content