play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Rekord zgłoszeń w aplikacji wCOP drzewo

today7 maja 2021

Background

Trwa trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach. Mieszkańcy za pomocą aplikacji zgłosili blisko 1 000 lokalizacji dla nowych drzew w mieście. Rusza weryfikacja zgłoszeń.

Zgłoszenia w III edycji projektu wCOP drzewo można było przekazywać do końca kwietnia. Aby wziąć w nim udział należało skorzystać z aplikacji, która pozwala wskazywać miejsca dla nowych drzew. Tym razem pobity został rekord – blisko 1 000 nowych wniosków w dwa miesiące, czyli więcej niż wpłynęło w sumie w ciągu dwóch poprzednich edycji.

Niektóre dzielnice wykazały szczególną mobilizację: podobnie jak w poprzednich latach bardzo dużo zgłoszeń jest z Załęża, ale nowym liderem mogą się w tym roku okazać Szopienice-Burowiec. Tamtejsza Rada Jednostki Pomocniczej sama zaznaczyła aż 120 lokalizacji. Na mapie wCOP drzewo roi się jednak od niebieskich punktów (tak oznaczane są nowe zgłoszenia) we wszystkich katowickich dzielnicach.

Rusza teraz wielostopniowy proces weryfikacji zgłoszeń. Zajmuje się tym specjalny zespół, złożony z pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich. Każdy zgłoszony teren musi być rozpatrzony pod kątem występowania infrastruktury teletechnicznej (np. podziemne rury, kable itp.), własności, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp.

Użytkownik aplikacji jest informowany o przyjęciu wniosku do weryfikacji i o jego ostatecznej akceptacji lub odrzuceniu (podawane są powody). Mieszkańcy mogą sugerować liczbę drzew w danej lokalizacji (maksymalnie 5 w jednym zgłoszeniu) i preferowane gatunki, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Wybierane są gatunki, które dobrze znoszą miejskie warunki m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone są drzewa o obwodzie pnia (na wysokości 1 m) od 12 do 14 cm i więcej.

Aplikacja została uruchomiona w 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który odbył się w Katowicach.

źródło/foto: UM Katowice

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content