play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rekordowa inflacja. Dane podaje GUS

today15 kwietnia 2022

Background

Inflacja osiągnęła najwyższy poziom od lat. Dane publikuje Główny Urząd Statystyczny.

Wzrosty cen obserwowane są zarówno w krótko-, jak i długoterminowych zestawieniach. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 3,3% (w tym towarów – o 4,1% i usług – o 0,8%).

Inflacja coraz większa. GUS podaje dane

Ceny szaleją….Złamana została kolejna inflacyjna bariera. Główny Urząd Statystyczny informuje, że w marcu doszła do 11 procent, licząc rok do roku. Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku o 11,0% (przy wzroście cen towarów – o 11,6% i usług – o 9,1%). To najwyższy poziom od lipca 2000 roku i jednocześnie więcej niż wynikało z szacunków.

Zdrożało niemal wszystko

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,5%), mieszkania (o 2,6%), żywności (o 2,4%) oraz odzieży i obuwia (o 3,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,60 punktu procentowego, 0,68 punktu procentowego, 0,57 punktu procentowego i 0,16 punktu procentowego. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,03 punktu procentowego. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 15,4%), żywności (o 9,6%) oraz transportu (o 24,1%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 3,84 punktu procentowego, 2,33 punktu procentowego i 2,24 punktu procentowego (Źródło danych GUS). Do statystyk odnieśli się analitycy Pekao S.A:

Okazuje się, co potwierdzają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, że wskaźnik inflacji może być jeszcze wyższy:

-To najwyższy wynik od ponad 21 lat. Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen. Szczyt inflacji przypadnie w wakacje – będzie to ok. 12,5-13,0% – czytamy na twitterze Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Informacje dotyczące inflacji bazowej mają zostać podane przez Narodowy Bank Polski w najbliższy wtorek, 18 kwietnia.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content