play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Rekordowy wzrost liczby legalnie pracujących cudzoziemców

today12 maja 2021

Background

Znacznie wzrosła liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w woj. śląskim. Na koniec marca legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było ponad 66 tys. To o 3 tys. więcej niż w grudniu ’20 i blisko 10 tys. więcej niż pod koniec 2019 r.

W całej Polsce na koniec marca br., legalnie zatrudnionych było ponad 766 tys. cudzoziemców . W ostatnim dniu kwietnia było ich już przeszło 780 tys. Od kilkunastu lat liczba obcokrajowców, którzy mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie.

– Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ tę statystykę, bo w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych – wiązało się to z zamknięciem granic i lockdownem, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj. śląskiego. – Natomiast, gdy już granice zostały odblokowane, w drugiej połowie ubiegłego roku, obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy. I tak na koniec grudnia 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszonych było ponad 725 tys. obywateli innych państw, w tym w województwie śląskim 63 tys. osób, dodaje B.Kopczyńska

Największy wzrost wśród zagranicznych pracowników nastąpił w przypadku obywateli Ukrainy. Również w woj.śląskim najwięcej cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie to właśnie Ukraińcy. Na koniec marca składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem (o prawie 2 tys. więcej niż na koniec 2020 r.). Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu za legalną pracą to obywatele Białorusi – 2,2 tys. osób. Potem są Gruzini – ponad 1,7 tys. osób, obywatele Mołdawii – 909 osób, Rosji – 674, Rumunii, Włoch i Czech – z każdego z tych krajów w granicach powyżej 340 osób.

Na terenie woj. śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale ZUS jest zarejestrowanych trzech Kolumbijczyków, a w chorzowskim ZUS trzech Laotańczyków. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest dziewięciu mieszkańców Indonezji, w rybnickim ZUS trzech Senegalczyków, w sosnowieckim – 128 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim – czterech obywateli Kamerunu.

– Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie, mówi B.Kopczyńska. – W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę.

Należy przy tym pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać zusowskie składki. Niektórzy pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content