play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Rekrutacja 2020. Jak zapisać dziecko do przedszkola?

today2 marca 2020

Background

Przełom lutego i marca w wielu śląskich gminach oznacza początek procesu rekrutacji do publicznych przedszkoli. Zaczyna się czas składania wniosków. Wprawdzie samorządy mają obowiązek zapewnić miejsce w publicznej placówce każdemu dziecku kończącemu 3 rok życia, jednak sam proces rekrutacji budzi wśród rodziców sporo emocji.

Cały proces zapisywania dziecka do przedszkola jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogłoby się na pozór wydawać. Rekrutacja składa się z kilku etapów i wiąże się z koniecznością terminowego spełniania określonych warunków. Rekrutacja ma charakter lokalny – toczy się na poziomie gmin. Terminy i warunki są określane przez instytucje zarządzające poszczególnymi placówkami publicznymi. Należy więc szukać informacji w urzędach na poziomie jednostek samorządowych.

Rejestracja odbywa się za pomocą elektronicznego systemu naboru. Rodzice wskazują w nim maksymalnie trzy przedszkola – to najbardziej wymarzone i dwa rezerwowe – do których chcieliby od września posłać dziecko. Po złożeniu wniosku w internecie, należy też złożyć wniosek w formie papierowej do placówki pierwszego wyboru. Mimo, że samorządy są zobowiązane do zapewnienia każdemu trzylatkowi miejsca w publicznym przedszkolu, to jednak nie ma gwarancji, że to miejsce znajdzie się w wybranej przez rodziców placówce. Przy weryfikacji kandydatów na przedszkolaków bierze się pod uwagę to czy pochodzą z rodzin wielodzietnych, są niepełnosprawni, mają niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo lub czy są wychowywani przez samotnego rodzica lub w rodzinie zastępczej. W tych przypadkach łatwiej jest o pomyślną weryfikację wniosku.

Pomimo tego, że rekrutacja ma charakter lokalny, to warunki do spełnienia są podobne we wszystkich gminach. Pierwszy etap – ten który właśnie teraz rusza w większości gmin – to złożenie wniosku o przyjęcie do Przedszkola lub oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata  kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Termin złożenia takiego podania jest różny, w zależności od jednostek zarządzających przedszkolem.

Po upływie terminu składania wniosków następuje weryfikacja dokumentów przez komisję rekrutacyjną i podanie listy kandydatów spełniających warunki rekrutacji. Po przedstawieniu listy zaakceptowanych kandydatów, rodzice przyszłego przedszkolaka będą musieli złożyć jeszcze pisemne oświadczenie, o woli przyjęcia do placówki. Po tych wszystkich etapach rekrutacji, następuje wreszcie moment najbardziej wyczekiwany, a więc opublikowanie ostatecznej listy przyjętych przedszkolaków.

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content