play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Reminiscencje ulewy. Więcej wody w rzekach

today15 maja 2021

Background

Ulewy już dawno przeniosły się nad inne części kraju, ale na Śląsku pozostawiły widome znaki. Najgorzej sytuacja wygląda w południowo- zachodniej części województwa śląskiego. Tu trwają prace straży pożarnej.

Zalane posesje, woda w piwnicach, nieprzejezdne drogi a nawet zerwana ziemia. Tak wyglądają okolice Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Raciborza po ulewach które nawiedziły województwo.

Kilkaset interwencji

Wody po ulewach które w minionym tygodniu przeszły przez Śląsk ciągle jest dużo. Jak czytamy w raporcie służb kryzysowych, trwa pompowanie wody z rozlewiska w Rydułtowach. Zalane gminy liczą straty – i już wiadomo, że będą znaczne. Od czwartku gdy zaczęło lać – do dzisiejszego poranka strażacy wyjeżdżali ponad 800 razy. Najwięcej zgłoszeń mieli z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego i rybnickiego. Tam też ciągle obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Stany ostrzegawcze przekroczone są w paru miejscach, ale trend jest już spadkowy.

Kłopoty na kolei

Mamy też kolejny dzień, w którym nie wszędzie kursują pociągi Kolei Śląskich. Bardzo trudna sytuacja jest ciągle w południowo – zachodniej części województwa śląskiego. Chodzi o trasę Chałupki – Wodzisław Śląski – którą dojeżdżają do granicy między innymi pasażerowie z Katowic. Tu trwa porządkowanie po wielkiej wodzie – i stąd na odcinku między Wodzisławiem i Chałupkami nie kursują składy. Pasażerów wozi autobusowa komunikacja zastępcza.

Wprowadzone zarządzenia

13.05.2021 godz. 19:00 Zarządzenie Starosty Raciborskiego nr 59/2021 w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatu raciborskiego dla następujących gmin :
Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Kornowac, Nędza, Krzyżanowice.

13.05.2021 godz. 20:00 Zarządzenie Starosty Wodzisławskiego nr 29/2021 w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie całego powiatu wodzisławskiego.

2.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content