play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Remont Łagiewnickiej w Świętochłowicach. Jest umowa z wykonawcą!

today7 września 2021

Background

6 września spółka Tramwaje Śląskie S.A. i Gmina Świętochłowice podpisały  umowy na przebudowę  Łagiewnickiej. To najważniejsza trasa wylotowa prowadząca do Bytomia. Wartość całego projektu to ponad 49 mln zł!

Inwestycja 2 w 1

Wykonawca zrealizuje prace w ramach dwóch powiązanych zadań: „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Łagiewnickiej w Świętochłowicach” oraz „Przebudowa układu komunikacyjnego w ciągu ul. Łagiewnickiej w Świętochłowicach”. Pierwsze z nich jest zadaniem spółki Tramwaje Śląskie S.A., będącym częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Drugie to inwestycja miejska finansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych oraz środków własnych gminy. Firma wybrano  w ramach wspólnego postępowania przetargowego.

– O ten projekt, tak ważny dla świętochłowiczan, ja i moi współpracownicy zabiegaliśmy z pełną determinacją. To był jeden z kluczowych punktów mojego programu wyborczego i dziś słowa dotrzymuję. Inwestycja jest również pierwszym krokiem i zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do zmiany charakteru i wizerunku dzielnicy Chropaczów. Dzięki wsparciu i zrozumieniu wagi tej inwestycji dla północnej części Świętochłowic ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody Jarosława Wieczorka i marszałka Jakuba Chełstowskiego, za półtora roku jedna z głównych arterii komunikacyjnych Świętochłowic zyska zupełnie nowe oblicze – podsumowuje Prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Szeroki zakres prac

Prace w zakresie tramwajowym zakończą się do września 2022 r.  Modernizacja obejmie ostanie torowisko od przystanku Łagiewniki Targowisko na pograniczu Świętochłowic i Bytomia, wzdłuż ul. Łagiewnickiej do jej skrzyżowania z ul. Barlickiego. To ok. 2,5-kilometrowy fragment linii tramwajowej, częściowo wydzielonej z jezdni, a częściowo wbudowanej w jezdnię. Inwestycja realizowana wspólnie z Gminą Świętochłowice odmieni jedną z głównych ulic Chropaczowa.

– Stoimy u progu kolejnej już torowej rewolucji na terenie Świętochłowic. Tak bowiem trzeba traktować inwestycję, w ramach której w miejsce dzisiejszej linii jednotorowej powstanie linia dwutorowa, znacząco poprawiając parametry ruchowe poprzez umożliwienie zwiększenia częstotliwości kursowania tramwajów i skrócenia czasu ich przejazdu – podkreśla Bolesław Knapik, Prezes Zarządu Tramwaje Śląskie S.A.

Wydzielone torowisko ułożone zostanie na podkładach strunobetonowych ze sprężystym mocowaniem szyn. Z kolei  fragment w jezdni powstanie przez ułożenie prefabrykowanych płyt torowych z komorami, w których szyny montowane są za pomocą elastycznych mas zalewowych. Pojawią się też nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe i nowa sieć trakcyjna. Wykonawca zastosuje  elektrycznie sterowane i ogrzewane zwrotnice oraz smarownice, nowe systemy sterowania, nowe elementy układu zasilania oraz wybuduje nowe platformy przystankowe. Przebudowane zostaną także instalacje podziemne: odwodnieniowa, kanalizacyjna, gazowa, elektryczna i ciepłownicza.

Z kolei zakres miejski inwestycji obejmie gruntowną przebudowę układu komunikacyjnego w ciągu ul. Łagiewnickiej wraz z odwodnieniem, oświetleniem i organizacją ruchu. W zakres ten wejdą m.in. nowe chodniki, miejsca postojowe, zatoki autobusowe i perony przystankowe, a także kompleksowa modernizacja instalacji podziemnych. W ramach przebudowy ul. Łagiewnickiej planowana jest też likwidacja wiaduktu nad dawną linią kolejową. Zakładany termin realizacji tej części inwestycji to wiosna 2023 r.

Wartość projektu to 49 110 471,31 zł brutto, z czego 13 444 438,32 to środki pozyskane przez Gminę Świętochłowice. Aż 6,7 mln stanowi Fundusz Dróg Samorządowych, 5 mln – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, 1,7 mln – wkład własny).

źródło: UM Świętochłowice 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content