play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Remont ul. Mariackiej w Katowicach. Dwa tygodnie na odświeżenie popularnego deptaka

today27 marca 2020

Background

Miejski deptak będzie odświeżany gdy większość mieszkańców siedzi w domach. Miasto wykorzysta zmniejszenie ruchu podczas epidemii.

Kompleksową przebudowę ul. Mariackiej zrealizowano w 2008 r. Miejską drogę z ruchem samochodowym przekształcono wtedy w deptak. Od tego czasu otwarto tam wiele restauracji, barów i pubów, które przyciągają tysiące osób dziennie. Po kilkunastu latach pojawiła się konieczność wyremontowania ulicy – jednak mogłoby to wpłynąć negatywnie na działalność lokali. Dlatego prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, aby remont przeprowadzić w czasie stanu epidemii, gdy ulica jest wyjątkowa pusta.

– Poleciłem służbom miejskim, by czas epidemii, czyli moment w którym działalność wielu podmiotów jest ograniczona do minimum, a mieszkańcy spędzają większość czasu w domach, wykorzystać na przeprowadzenie liftingu Mariackiej. Remont rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do Świąt Wielkanocnych, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Władze miasta są przekonane, że wyremontowana ul. Mariacka, po ustaniu zagrożenia epidemicznego, będzie miejscem przyciągającym jeszcze więcej gości, którzy będą korzystać z oferty tutejszych restauratorów.

Remont przeprowadzi Miejski Zarząd Ulic i Mostów w ramach swojego budżetu. Dokładne koszty będzie można oszacować po zakończeniu prac, które obejmą odcinek ul. Mariackiej od ul. Mielęckiego do ul. Francuskiej.

– Służby rozpoczną działania od zdjęcia płyt od strony ul. Mielęckiego. Następnie wyrównają nawierzchnię i ułożą na nowo zdjęte płyty, a te najbardziej zniszczone zostaną wymienione na nowe. Ulica zostanie też gruntownie wyczyszczona, wyjaśnia Ewa Lipka z urzędu miasta, zapewniając, że prace nie będą kolidować z remontem ul. Dworcowej, który realizowany jest zgodnie z harmonogramem. W trakcie prac utrzymane zostanie dojście do posesji. Jeśli pogoda dopisze, prace zakończą się do świąt. Na zakończenie, Zakład Zieleni Miejskiej nasadzi w tym rejonie nową zieleń.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content