play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Remontują podcienia. To wyczekiwana inwestycja

today11 sierpnia 2022

Background

Rozpoczął się długo wyczekiwany remont tarnogórskich podcieni.

Kamienice, których historia sięga XVI wieku wymagały pilnej interwencji, bo zamiast być wizytówką miasta – straszyły odpadającymi tynkami. Prace stały się możliwe dzięki miejskiej dotacji w wysokości 310 tysięcy złotych.

Podcienia doczekały się remontu

Wszystkie budynki podcieniowe, których historia sięga nawet XVI wieku, na Rynku i ul. Gliwickiej są zabytkami. Wszelkie prace budowlane przy nich wymagają pozwolenia na budowę, poprzedzonego pozwoleniem konserwatorskim na szczeblu wojewódzkim. Budynki mają różne formy własności – od osób fizycznych, przez współwłasności osób fizycznych, po zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. To dlatego gmina nie mogła zlecić ani wykonać remontu podcieni, nie wkraczając we własność prywatną.
-Miasto w ubiegłym roku doprowadziło do porozumienia pomiędzy właścicielami kamienic, bo kamienice są prywatne i doprowadziło do porozumienia pomiędzy właścicielami tych kamienic i przekazało dotację na ten cel – potwierdza Mariusz Jarzombek z tarnogórskiego magistratu
Na razie wygrodzono i zajęto się pierwszą, południową ich częścią, wg planu do końca roku odnowiona ma zostać ich całość. Do tej pory odkuto część sklepień i tynków na ścianach, w tym tygodniu wykonawcę czeka robocze spotkanie ze służbami konserwatorskimi.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content