play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Apel RDOŚ: Remontujecie elewację? Uważajcie na jerzyki!

today17 maja 2021

Background

Podczas remontów elewacji uważajcie na jerzyki -apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Okazuje się, że te pożyteczne ptaki gnieżdżą się prawie wyłącznie w szczelinach i otworach budynków.

-Podczas szczególnie ocieplania budynków dochodziło do zamykania otworów prowadzących do gniazd. Przez to ptaki nie mogły dostać się do gniazda i zajmować się swoim potomstwem, co prowadziło do utraty lęgu. Pamiętajmy, że niszczenie siedlisk gatunków chronionych, w tym także jerzyków, bez odpowiedniego zezwolenia jest naruszeniem prawa. Należy zgłosić ten fakt policji lub straży miejskiej.

Popularność jerzyków w ostatnich latach wynika z faktu, że jest on wyjątkowym sprzymierzeńcem człowieka w walce z uciążliwymi owadami – komarami, meszkami i mszycą. Dorosły osobnik w sezonie lęgowym potrafi zjeść nawet do 20 tysięcy owadów w ciągu zaledwie jednej doby.

Obecnie obserwujemy przylot jerzyków, które krążą wokół budynków w poszukiwaniu miejsc lęgowych, natomiast jeszcze nie przystąpiły do lęgów i intensywne szukanie miejsc lęgowych jest czynnością naturalną. Warto zaznaczyć, że jerzyk zdecydowaną część życia spędza w locie (niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy do 10 miesięcy), a ląduje przede wszystkim w okresie lęgowym. Nogi jeżyka są przystosowane do pionowego zwisania i lądowania na szorstkich powierzchniach, więc na początku sezonu lęgowego można obserwować nieudolne próby przysiadywania na budynku lub wręcz odbijania się od elewacji. Często jest to błędnie odczytywane jako problem z zasiedleniem dostępnych miejsc.

źródło: RDOŚ /zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content