play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Resort sportu nie dofinansuje budowy stadionu Ruchu. Chorzów dostał odpowiedź z ministerstwa

today4 marca 2020

Background

Ministerstwo Sportu negatywnie odpowiedziało na prośbę o wsparcie budowy stadionu w Chorzowie. Prezydent Miasta wnioskował o 100 mln zł, czyli blisko połowę przewidzianych kosztów wzniesienia nowego obiektu.

Resort Sportu w piśmie do UM Chorzów tłumaczy, że nie wspiera budowy stadionów piłkarskich dla profesjonalnych drużyn. Miasto ma gotowy projekt budowlany, ale sytuacja finansowa uniemożliwia kontynuowanie procesu inwestycyjnego. Jak informuje chorzowski ratusz, przyczyniły się do tego ubiegłoroczne zmiany w przepisach tj. obniżenie stawki PIT, zwolnienie młodych Polaków z płacenia podatku, podwojenie kosztów uzyskania przychodu i coraz większe wydatki związane z oświatą. Dochody do miejskiego budżetu w bieżącym roku będą o 20 mln zł mniejsze niż w roku poprzednim. Władze Chorzowa wskazują, że już w styczniu, z tytułu podatku PIT, do miejskiej kasy wpłynęło 98% tego co prognozowano i to pierwszy od kilku lat przypadek spadku wpływów z tego tytułu.

Przez wielu kibiców decyzja o zawieszeniu inwestycji jest traktowana jako złamanie wyborczej obietnicy. Miasto zapowiadało budowę, ale też poniosło spore wydatki na opracowanie projektu i prace przygotowawcze. Jak czytamy w komunikacie: Niestety w obecnej sytuacji finansowej Chorzowa decyzja o modernizacji stadionu zrujnowałaby finanse miasta, oznaczając w pierwszej kolejności zamrożenie wszystkich innych wydatków związanych z remontami dróg, chodników, szkół, przedszkoli czy kontynuacją projektów unijnych.

Miasto wielokrotnie podkreślało, że ani przez chwilę nie odwróciło się od Ruchu Chorzów i zawsze podejmowało działania ratujące i wspierające klub. Chorzowski magistrat przypomina, że w porozumieniu z zarządem spółki modernizowana będzie infrastruktura dla drużyn młodzieżowych „Niebieskich”. Jest pozwolenie na budowę pawilonu socjalnego dla sportowców w kompleksie sportowym na Kresach i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy. W kolejce czeka też budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią, właśnie na Kresach. Ta inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Następnym krokiem będzie przebudowa budynku klubowego przy ul. Cichej 6. W porozumieniu z władzami klubu opracowano program funkcjonalno-użytkowy budynku. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku, natomiast jego przebudowa planowana jest na rok 2022, chyba że finanse pozwolą na przyspieszenie tej inwestycji. Niebawem, Ruch Chorzów będzie mógł również ubiegać się o pieniądze w ramach świadczenia usług promocji poprzez sport. W budżecie Chorzowa na ten cel zaplanowano w tym roku 2 mln zł.

źródło: UM Chorzów

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content