play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Restrukturyzacja YAZAKI. „Trudna ale potrzebna”

today21 lipca 2020

Background

YAZAKI Automotive Products Poland restrukturyzuje swój zakład w Mikołowie. Prawie połowa pracowników mikołowskiego oddziału straci pracę. Konsekwencje nie ominą także pozostałej załogi. Spółka: ” Yazaki podejmuje trudne decyzje żeby przetrwać i rozwijać się w przyszłości”.

Yazaki straciło kluczowe zlecenie od tyskiego fiata. Firma od lat dostarczała tam wiązki elektryczne dla okablowania modelów Fiata 500. Utrata tego zlecenia to brak pracy dla załogi zakładu w obszarze zajmującym się realizacją tych zamówień. Spółka podjęła decyzję o zwolnieniu prawie połowy pracowników. To głównie osoby realizujące produkcje dla fiata. A także powiązani z tym obszarem zakładu. Wypowiedzenia wręczane będą załodze tuż po przerwie urlopowej.

„Ta decyzja o zwolnieniach grupowych wahała się pomiędzy tym czy zakład będzie dalej istniał czy przestanie istnieć, a nie czy uda się zachować te miejsca pracy. To była decyzja konieczna do podjęcia. Nie mniej była ona bardzo trudna i obciążająca dla pracodawcy. Pracownicy zatrudnieni w Mikołowie to długoletni pracownicy. Stąd też też dodatkowe świadczenia finansowe oraz poza finansowe dla pracowników.” mówi nam w imieniu spółki Maria Buszman

Pracownicy którzy zgodzą się rozwiązać umowę za porozumieniem stron otrzymają dodatkowe odprawy. Mają one stanowić równowartość od trzech do nawet dziewięciu miesięcznych wynagrodzeń . Będzie to zależeć od stażu pracy w spółce. Dodatkowo pracownicy którzy dostaną wypowiedzenie mają otrzymać wsparcie przy podjęciu nowej pracy. Pracodawca współpracuje z zakładowymi związkami zawodowymi, Powiatowym Urzędem Pracy w Mikołowie a także innymi podmiotami, które mogą, wraz z Pracodawcą, wesprzeć pracowników, którzy będą musieli odejść.

 

Zgodnie z zapowiedziami firmy restrukturyzacja mikołowskiego zakładu to nie tylko zwolnienia. Pozostała załoga także odczuje skutki sytuacji w jakiej znalazła się firma. Pracodawca zapowiada obniżenie dodatkowych premii. Wszystko jednak po to by zakład dalej działał.

„Restrukturyzacja zakładu nie oznacza jedynie zwolnień czy zmian w systemie wynagrodzenia, oznacza także patrzenie w przyszłość, czyli rozwijanie nowych technologii i niebawem rozwój produkcji dla Maserati” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Firma zakłada, że proces restrukturyzacji będzie przebiegał w YAZAKI w okresie od 20 lipca 2020 do 31 października 2020 na podstawie ustaleń z porozumienia z zakładowymi związkami zawodowymi.

Źródło: YAZAKI Automotive Products Poland

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content