play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Rewolucja dla cukrzyków. Centrum Zdrowia Dziecka szkoli pacjentów

today15 lutego 2021

Background

To rewolucja dla diabetyków. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka wychodzi na przeciw młodym cukrzykom i pomaga nauczyć się obsługiwać nowoczesne pompy insulinowe.

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, 20 małych pacjentów z cukrzycą typu 1. korzysta z hybrydowych pomp insulinowych. To nowoczesna technologia, która pomaga dzieciom w walce z cukrzycą. Ich opiekunowie są regularnie instruowani jak wykorzystywać nowoczesne urządzenie.

– W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka co tydzień w piątek pacjenci i ich opiekunowie, korzystający z pomp hybrydowych, przechodzą szkolenia z obsługi urządzeń, dowiadują się jakie niezbędne działania wprowadzić, aby pompy działy prawidłowo – mówi reporterowi Radia Piekary rzecznik placówki, Wojciech Gumułka.

Posiadanie hybrydowej pompy insulinowej to wielka pomoc dla pacjentów i ich opiekunów. Jednak jest związany z pewnymi trudnościami. Wydatek jest spory, a nowoczesne pompy nie są refundowane z NFZ.

– Koszt urządzenia to około 20 tysięcy złotych. Niestety pompy hybrydowe nie są – póki co – refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego rodziny pacjentów kupiły urządzenia z własnych środków lub korzystając ze wsparcia którejś z fundacji – dodaje w rozmowie z Radiem Piekary Wojciech Gumułka, rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Działanie nowoczesnego urządzenia dla cukrzyków wyjaśnia reporterowi Radia Piekary, szefowa oddziału diabetologii dziecięcej i pediatrii, profesor Przemysława Jarosz-Chobot:

– Pompa może iść w tzw. trybie manualnym, bądź w trybie automatycznym. Patrząc na obciążenie pacjenta cukrzycą każdego dnia, które mu zajmuje czasami od dwu do czterech godzin dziennie, bo to trzeba cały czas mierzyć glikemię, odpowiednio dobierać dawki insuliny, to obciążenie, proszę mi uwierzyć, dla całej rodziny, opiekunów, samego pacjenta jest znaczące.

System co 5 minut sprawdza poziom glukozy w organizmie pacjenta. Korzystając z algorytmu sztucznej inteligencji pompa w sposób ciągły automatycznie oblicza i podaje choremu odpowiednią dawkę insuliny.

Ważne jest również to, że dostęp do wyników insuliny, może mieć na swoim smartfonie opiekun dziecka korzystającego z hybrydowej pompy insulinowej. Kiedy pociecha jest na przykład – w przedszkolu – to rodzic na telefonie widzi dokładne pomiary.

Hybrydowe pompy insulinowe są rewolucyjne dla komfortu życia pacjentów z cukrzycą i ich rodzin.

Fot. Facebook/Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. im. św. Jana Pawła II

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content