play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rewolucja w przepisach ruchu drogowego. Co się zmieni?

today25 listopada 2020

Background

Zmiany na przejściach dla pieszych i koniec z telefonem komórkowym – prawdziwa rewolucja szykuje się w przepisach ruchu drogowego. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów.

Obecnie przepisy nakazują kierowcom, którzy zbliżają się do pasów zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Po zmianach, będzie to już obowiązek, osoby, które będą za kółkiem będą musiały zdjąć nogę z gazu i pozwolić pieszemu przejść przez zebrę.

Druga zmiana to telefon komórkowy. Nowelizacja zakłada, że pieszy w trakcie wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko nie będzie mógł korzystać z telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Zmieni się również prędkość dokładnie o 10 kilometrów na godzinę. Wedle nowych przepisów w obszarze zabudowanym będzie ona wynosiła 50 kilometrów na godzinę również po godzinie 23:00. Przepisy mają też skończyć z jazdą na zderzaku. Od momentu ich wejścia w życie, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. W praktyce oznacza to, że jeśli kierowca będzie jechał 100 kilometrów na godzinę, to będzie musiał poruszać się 50 metrów za samochodem, który jedzie przed nim.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content