play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

RIG: śląskie firmy mogą liczyć na bezpłatną pomoc ekspercką

today9 listopada 2020

Background

Centrum Wsparcia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) jest jednym ze sprawniejszych i skuteczniejszych form wsparcia dla biznesu w okresie pandemii koronawirusa. Projekt powstał z inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach. Jego eksperci bezpłatnie pomagają przedsiębiorcom w wielu obszarach.

Początkowo projekt był realizowany wyłącznie dla firm z Katowic, jednak w porozumieniu z Marszałkiem Województwa Śląskiego, w ramach IV filaru Śląskiego Pakietu dla Gospodarki utworzono bezpłatne pakiety kompleksowego doradztwa kryzysowego dla kolejnych 250 podmiotów z całego regionu.

W ramach II etapu projektu, podstawowym wymogiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa śląskiego.

Centrum Wsparcia MŚP to pomoc dedykowana przedsiębiorcom, którzy w drugiej fazie lockdownu potrzebują wsparcia ekspertów z różnych dziedzin, na co sami nie mogliby sobie pozwolić. Do tej pory z pomocy skorzystało ponad 320 przedsiębiorców. Najwięcej, bo aż 144 zgłoszeń było pośród firm zarejestrowanych na terenie Katowic. Znacząca część również z Gliwic, Sosnowca czy Bielsko-Białej. Były to w większości mikroprzedsiębiorstwa, poszukujące porad finansowych i marketingowych.

Pomocy udzielano także w zakresie prawnym, podatkowo-księgowym, restrukturyzacji, nowej organizacji pracy przedsiębiorstwa, szeroko rozumianej komunikacji biznesowej i kadrowej. Projekt wspierał także przedsiębiorców w zakresie przebranżowienia działalności gospodarczej.

– W ramach kolejnego etapu realizacji Centrum Wsparcia MŚP chcemy przede wszystkim objąć bezpłatną pomocą ekspercką firmy działające nie tylko w dużych miastach, ale także pomniejszych gminach i powiatach. W czasie pierwszego etapu konsultacji, a więc wywiadu z przedsiębiorcą, nasi konsultanci spędzili ponad 550 godzin, zapoznając się z problemami, jakie przedstawiali (…). Pierwsze wsparcie eksperckie przedsiębiorcy otrzymywali już po 24 godzinach od kontaktu, wyjaśnia Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

W ramach projektu można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie: prawa, finansów i księgowości, kadr, restrukturyzacji przedsiębiorstwa, marketingu, łączenia firm oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Grono eksperckie Centrum Wsparcia MŚP stanowią pracownicy RIG w Katowicach, a także zrzeszone w ramach Izby kancelarie, biura księgowe, agencje marketingowe i consultingowe, które wyraziły chęć współpracy przy tym projekcie.

RIG przekonuje, że warto sięgnąć po pomoc zwłaszcza teraz, gdy rząd RP zapowiedział stworzenie Tarczy Branżowej dla 200 tys. firm z sektora gastronomii, rozrywki, fitness i sprzedaży detalicznej, które otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. . Dzięki konsultacji i doradztwa w ramach Centrum Wsparcia MŚP, można dowiedzieć się więcej o tym, jak znaleźć pieniądze na dalszą działalność.

źródło/foto: RIG Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content