play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Robot pomoże przy łóżku pacjenta. Inżynierskie wsparcie dla środowiska medycznego

today6 czerwca 2020

Background

W Politechnice Śląskiej odbyła się prezentacja autonomicznego robota asystującego do pracy w szpitalach, a także seminarium na temat możliwości jego wykorzystania w ośrodkach szpitalnych, z udziałem przedstawicieli środowiska lekarskiego.

Zmierzy temperaturę, poda leki, może trochę posprząta. Robot – asystent medyczny pomoże przy szpitalnym łóżku. Powstał w Politechnice Śl., a naukowcy konsultują teraz jego możliwości ze środowiskiem lekarskim. Automat ma wyręczać np. siostry na oddziałach zakaźnych, tak, aby ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorymi. Na czas epidemii jak znalazł. Lekarze podkreślają przy tym, że pielęgniarki w pełni nie zastąpi.

  • cover play_arrow

    Robot pomoże przy łóżku pacjenta. Inżynierskie wsparcie dla środowiska medycznego Adam Grabałowski

to doktor Jerzy Pieniążek – szef Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Zanim ostatecznie maszyna stanie przy łóżkach pacjentów musi jeszcze przejść testy na oddziałach zakaźnych. Trzeba jeszcze rozsądnie określić cenę urządzenia. Tak by każdy szpital mógł sobie na nie pozwolić.

Koncepcja robota jest efektem współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a „autonomiczny system asystujący w szpitalach zakaźnych” jest przykładem naukowej innowacji ukierunkowanej właśnie na pomoc pracownikom tej branży. Wynalazek nie tylko pozwoli na odciążenie pracowników służby zdrowia w zakresie wykonywania codziennych zadań, ale także – poprzez wpisanie się w rzeczywistość epidemiczną i pośredniczenie w kontakcie pacjent-pielęgniarka – usprawni prewencję zakażeń w ośrodkach medycznych. – Czy robot wyręczy pracę pielęgniarki? Nie wiem. Wszędzie usiłujemy zastąpić człowieka, ale wydaje mi się, że to zmierza do czegoś innego. My nie zastępujemy człowieka, my ułatwiamy prace człowiekowi. I myślę, że tak powinniśmy na to patrzeć, podkreśla dr Pieniążek.

źródło: Politechnika Śląska

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content