play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

„Rodzina naturalna zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny”

today16 sierpnia 2020

Background

Rodzina naturalna zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny, na rodzinie- msza pielgrzymkowa w sanktuarium w Piekarach. Pomóż nam Maryjo wygrać nasz czas– to motyw przewodni mszy, która odbyła się dzisiaj w bazylice Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Piekarach Śląskich. Do tych słów nawiązywał metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc oraz  abp. Jan Romeo Pawłowski, pracujący aktualnie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, który wygłosił homilię. W tym roku nie było tradycyjnych uroczystości na Kalwarii oraz kilkudziesięciotysięcznych  tłumów, które towarzyszą pielgrzymce. Zmianę pielgrzymkowej oprawy wymusiła pandemia koronawirusa. Pielgrzymka kobiet do piekarskiego sanktuarium odbywa się w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. 

Rodzina naturalna zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny, na rodzinie. W wygłoszonym słowie społecznym  skierowanym do kobiet nie zabrakło słów wdzięczności za podjęty trud i przekraczanie samych siebie, trudności i ograniczeń, spowodowanych pandemią koronowarusa.  Metropolita katowicki nawiązując do słów papieża Franciszka, mówił, że tym co najbardziej nam zagraża jest wirus egoizmu i pogaństwo obojętności. To wy kobiety wyposażone w kobiecy geniusz macierzyńskiej  miłości przezwyciężacie te zagrożenia i zmieniacie obraz świata. Kobieta daje życie i troszczy się o nie, a jej wyróżniającą cechą jest czułość. To podstawowa cecha matki, jeśli się ją neguje, człowiek jest zmuszony do poszukiwania substytutu.

Nawiązując do toczącej się  dyskusji na temat społeczności LGBT, arcybiskup Skworc podkreślał rolę rodziny w wychowaniu młodych ludzi.  Troska o rodzinę należy do fundamentalnych zadań państwa, samorządu, kościoła.  Rodzina zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny i ten porządek wpisany jest także w porządek prawny naszego państwa.

Fragment przesłania społecznego arcybiskupa Skworca:

 • cover play_arrow

  „Rodzina naturalna zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny” Anna Jurzyca

Przesłanie arcybiskupa Wiktora Skworca nawiązywało do motywów takich jak: pandemia koronawirusa, rodzina, zachowanie tradycyjnego charakteru niedzieli. Nie zabrakło odniesień do aktualnej sytuacji branży górniczej.  Niedziela – to jest symbol europejskiej tożsamości kulturowej. Wolna od przymusu pracy zawodowej niedziela boża i nasza jest czasem umacniania więzi rodzinnych i tożsamości kulturowej. Biskup zachęcał do kreatywności w organizowaniu w parafiach działań do wspólnego przeżywania niedzieli. W Piekarach będziemy bronili praw pracowniczych, szczególnie kobiet, zagrożonych niekoniczna pracą niedzielną. Arcybiskup Skworc zachęcał kobiety, aby uczyły  świętowania niedzieli oraz podjęcia trudu odbudowywania więzi społecznych, spowodowanych pandemią.

Arcybiskup Romeo Pawłowski, pracujący aktualnie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, który wygłosił homilię, w której nawiązywał  do tradycji wielopokoleniowych rodzin i przypomniał  o szacunku dla rodziców. Całe kazanie zostało oparte na motywach przesłania jakie niesie  przykazanie: czcij ojca swego i matkę swoją. W słowie czcij jest jakieś ubóstwienie rodziców. Każdy z nas ma rodziców i przez nich mamy odniesienie do samego Boga. Nowoczesne społeczeństwa przestały czcić rodziców… Zdrowa rodzina często jest wyszydzana, także na Śląsku podnosi się rękę na zdrową rodzinę i chce się by była poniżana. Szacunek i tolerancja muszą zawsze działać w dwie strony:

fragmenty homilii arcybiskupa Pawłowskiego:

 • cover play_arrow

  „Rodzina naturalna zbudowana jest na związku kobiety i mężczyzny” Anna Jurzyca

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content