play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Rok 2021 – Rokiem Lema. Uczcimy wielkiego fantastę

today28 listopada 2020

Background

Uczcimy setną rocznicę urodzin wybitnego fantasty. Przyszły, 2021 rok – będzie Rokiem Lema. Decyzję podjął Sejm.

Rok 2021 należeć będzie do Stanisława Lema. Sejm uhonoruje jego, przypadające na przyszły rok, setne urodziny.

Jeden z najlepszych w Galaktyce

Autor „Solaris”, „Dzienników gwiazdowych” i „Głosu Pana” jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego setna rocznica urodzin przypada we wrześniu. W uchwale czytamy że „jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy”. Wielokrotnie przenoszono ją też na ekran. Warto wspomnieć choćby adaptację „Solaris” Andrieja Tarkowskiego i „Kongres” Ariego Folmana do którego powstania dorzuciła się też Instytucja „Silesia Film”.

Nie ma… Lema w USA

Z ciekawostek – Lem nigdy został uhonorowany przez amerykańskich fantastów. Stał za tym wybitny pisarz nurtu science-fiction – Philip. K. Dick. Ten uznał, że Lem nie istnieje – a jego nazwisko to tylko skrót od tajnych służb radzieckiego wywiadu. Autor „Solaris” miał być „prawdopodobnie komitetem złożonym z wielu osób, a nie jednostką”. Zdaniem Dicka dowodził tego fakt, że „Lem posługuje się wieloma stylami, oraz że czasem umie czytać w obcych dla niego językach, a czasem nie”. Zasięg spisku miał się rozszerzać.

Posłowie doceniają science fiction

W uzasadnieniu posłów czytamy, że „szczególna wartość twórczości Stanisława Lema wynika przede wszystkim z łączenia gatunku science-fiction z refleksją filozoficzno-naukową, a także podejmowania aktualnej, nacechowanej politycznie oraz stanowiącej komentarz do sytuacji współczesnego społeczeństwa tematyki”. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – podkreślono w uchwale.

Pisarz w 1996 roku otrzymał Order Orła Białego. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1992 roku nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836. 

(fot.: wikipedia.org)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content